Japonia oskarża Chiny o wysyłanie balonów. "Istnieje silne podejrzenie, że to balony szpiegowskie"

Rzecznik rządu Japonii oświadczył, że naruszanie japońskiej przestrzeni powietrznej przez chińskie balony jest niedopuszczalne. Wcześniej ministerstwo obrony tego kraju poinformowało, że należące do Chin balony szpiegowskie od 2019 roku co najmniej trzykrotnie były widziane nad japońskimi wyspami.

2023-02-15, 08:12

Japonia oskarża Chiny o wysyłanie balonów. "Istnieje silne podejrzenie, że to balony szpiegowskie"
Japonia oskarża Chiny o wysyłanie balonów. "Istnieje silne podejrzenie, że to balony wywiadowcze". Foto: Twitter/MeghUpdates

Po ujawnieniu przez Stany Zjednoczone informacji o chińskim balonie szpiegowskim nad terytorium tego kraju, władze Japonii wszczęły śledztwo w sprawie niezidentyfikowanych obiektów latających, obserwowanych w ostatnich latach także nad japońskimi wyspami.

Ministerstwo obrony poinformowało, że po przeanalizowaniu dostępnych informacji z dużym prawdopodobieństwem stwierdzono, iż nad Japonią co najmniej trzykrotnie przelatywały chińskie balony szpiegowskie Agencja Kyodo podaje, że japońskie władze rozważają poluzowanie uregulowań prawnych, dotyczących możliwości zestrzeliwania niezidentyfikowanych obiektów latających nad Japonią.

Posłuchaj

Japonia oskarża Chiny o wysyłanie balonów (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

Działania chińskiego wywiadu

- W rezultacie dalszego badania obiektów w kształcie balonów, których obecność w japońskiej przestrzeni powietrznej stwierdzono w przeszłości, istnieje silne podejrzenie, że były to bezzałogowe balony wywiadowcze z Chin - powiedział dziennikarzom sekretarz gabinetu Japonii, Hirokazu Matsuno.

Tokio zaczęło pilniej przyglądać się przypadkom naruszeń japońskiej przestrzeni powietrznej po niedawnym zestrzeleniu przez lotnictwo USA chińskiego balonu szpiegowskiego. Chińskie bezzałogowe statki powietrzne wykryto między innymi nad terytorium Stanów Zjednoczonych, Kanady i Kolumbii. USA uznają je za szpiegowskie, Chiny twierdzą, że służą do pomiarów naukowych.

REKLAMA

Czytaj też:

IAR/PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej