10. pakiet unijnych sankcji na Rosję. Jest reakcja prezydenta Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski,w odpowiedzi na kolejny pakiet unijnych sankcji, jakie mają być nałożone na Rosję, wzywa do wywarcia jeszcze większego nacisku na agresora.

2023-02-25, 18:40

10. pakiet unijnych sankcji na Rosję. Jest reakcja prezydenta Ukrainy
Prezydent Ukrainy apeluje o większy nacisk sankcyjny na Rosję. Foto: EPA/SERGEY DOLZHENKO

"Dziesiąty pakiet sankcji Unii Europejskiej jest wymierzony w rosyjski przemysł wojskowy, propagandę i system finansowy. Presja na rosyjskiego agresora musi wzrosnąć: spodziewamy się zdecydowanych kroków przeciwko Rosatomowi i rosyjskiemu przemysłowi nuklearnemu, większej presji na wojsko i bankowość" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

11 mld euro

Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły przed południem 10. pakiet sankcji wobec Rosji. Jego centralną częścią są kolejne ograniczenia eksportowe, produktów i technologii podwójnego zastosowania, czyli cywilnych wykorzystywanych przez rosyjski przemysł zbrojeniowy, na przykład elektronika, sprzęt budowlany czy ciężarówki.

Wprowadzony jest również zakaz importu asfaltu. Zakaz importu gumy do opon został złagodzony - będzie kontyngent ponad 500 tysięcy ton syntetycznego kauczuku zwolniony z sankcji.

Komisja wyliczyła wartość restrykcji na ponad 11 miliardów euro, ale to w cenach sprzed wojny, dziś już nieaktualnych.

REKLAMA

Czarna lista

Na czarną listę zostało wpisanych 121 jest osób i firm oraz instytucji, po raz pierwszy firmy irańskie produkujące drony wykorzystywane przez Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie.

Jeśli chodzi o media propagandowe to sankcjami zostały objęte na przykład arabskie wersje Sputnika i telewizji RT, dawniej Russia Today.

Ich sankcje ominęły

Ale dziesiąty pakiet zawiera też wyłączenia, wyjątki i derogacje. I tak na przykład sankcjami nie zostanie objęty port w Azowie, a to właśnie tamtędy przechodzi skradzione ukraińskie ziarno.

Także firma GAZ, słynny producent pojazdów wojskowych, nie zostanie objęta sankcjami. Również rosyjskie banki ich uniknęły, w tym ten największy prywatny - Alfa Bank.

REKLAMA

Nacisk Polski

Ostatnim krajem, który dał wczoraj zielone światło dla dziesiątego pakietu sankcji była Polska, bo chciała zaostrzenia zapisów. Warszawa próbowała przeforsować całkowite embargo na import rosyjskiej gumy do opon, ale opór stawiały Włochy i Niemcy. Ostatecznie Warszawa ustąpiła, ale w zamian uzyskała mechanizm monitorujący odchodzenie od tego importu i szukanie zamienników z innych źródeł.

Czytaj także:

Polska otrzymała też zapewnienie, że rozpoczną się prace nad sankcjami w sektorze atomowym, że dokończone zostaną prace nad restrykcjami na rosyjskie diamenty w koordynacji z G7, oraz że Unia zajmie się na poważnie kwestią uprowadzanych ukraińskich dzieci.

REKLAMA

Posłuchaj

Kraje UE ostatecznie zatwierdziły 10 pakiet sankcji UE wobec Rosji. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

 

Cios w propagandę

Polska wymusiła też, o co prosił prezydent Ukrainy, pilne objęcie sankcjami kilkudziesięciu propagandystów Kremla szerzących szkodliwą dezinformację.

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej