Prezydent o sojuszu z USA: silne więzi transatlantyckie leżą w interesie Polski

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi i silne więzi transatlantyckie leżą w interesie Polski.

2023-03-01, 07:20

Prezydent o sojuszu z USA: silne więzi transatlantyckie leżą w interesie Polski
Stany Zjednoczone wspierają rozwój polskiej armii. Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej

W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezydent Andrzej Duda obiecał, że jako prezydent będzie stał na straży dobrych stosunków polsko-amerykańskich bez względu na to, czy zgadza się ideologicznie z przywódcą USA, czy nie. Zaznaczył, że będąc w sojuszu z USA, Polska ma u boku "policjanta, który ma naprawdę wielką strzelbę, grubą śrutówkę i wprawę w strzelaniu do złodziei".

Ważna wizyta Bidena

Podkreślił również, że polityczne i ideologiczne sympatie nie mają również znaczenia dla strony amerykańskiej.

- Dlatego prezydent Stanów Zjednoczonych po raz drugi w ciągu roku staje w sercu Warszawy i mówi: tu jest wolne państwo, tu jest NATO, to jest siła sojusznicza, tu jest art. 5 - wskazał prezydent Andrzej Duda.

Przypomniał, że prezydent Joe Biden potwierdził zobowiązanie NATO do obrony każdego kraju członkowskiego. Zrobił to zarówno w swoim przymówieniu pod Zamkiem Królewskim, jak i podczas rozmów dwustronnych. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że amerykański przywódca zdaje sobie sprawę z trudnego geopolitycznie położenia Polski.

REKLAMA

Potrzeba chłodnego rozsądku

- Jesteśmy w miejscu bardzo niebezpiecznym ze względu na bliskość niebezpiecznych zdarzeń. Podkreślił, że rolą prezydentów jest zachowanie chłodnego rozsądku - mówił prezydent Duda.

Zaznaczył jednocześnie, że w ostatnim czasie amerykańska administracja zmieniła swoje postrzeganie Rosji. Zdała sobie przede wszystkim sprawę, że ostrzeżenia formułowane przez Polskę były prawdą.

- Oni nie mieli w ogóle doświadczeń z Rosją. Gotowi byli robić z Rosją biznes. Ogromną rolę odegrała rosyjska dezinformacja, propaganda i - jak wielu wskazuje - agentura wpływu - wyjaśniał prezydent Duda.

Zobacz także:

PAP/pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej