Biały Dom nie chce komentować doniesień dot. Nord Stream 2. "Śledztwa nie zostały zakończone"

2023-03-07, 21:29

Biały Dom nie chce komentować doniesień dot. Nord Stream 2. "Śledztwa nie zostały zakończone"
Biały Dom odmawia potwierdzenia doniesień o sabotażu Nord Stream. Foto: LEAH MILLIS / Reuters / Forum

Rząd USA odmówił potwierdzenia doniesień dziennika New York Times o możliwym wysadzeniu gazociągów Nord Stream przez proukraińską grupę nurków. Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby powiedział, że śledztwa w sprawie przyczyn wybuchów nie zostały jeszcze zakończone.

Powołując się na amerykańskie służby wywiadowcze, New York Times napisał, że wysadzenia gazociągów Nord Stream dokonała proukraińska grupa przeciwników prezydenta Rosji Władimira Putina. Amerykanie nie zidentyfikowali sprawców sabotażu, niewiele wiedzą o ich powiązaniach i finansowaniu operacji. Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby odmówił skomentowania tych informacji.

Kirby tłumaczył, że trzy kraje europejskie: Niemcy, Szwecja i Dania prowadzą dochodzenia w tej sprawie. "Te dochodzenia nie są zamknięte. Postępowania nadal trwają i dlatego nie zamierzam wyprzedzać wyników tych śledztw" - opowiedział Kirby.

Doniesienia "NYT"

Publikując informacje o wysadzeniu w powietrze gazociągów Nord Stream dziennik New York Times zastrzegł, że zgromadzone przez amerykańskie służby wywiadowcze informacje są nadal niepełne i zawierają wiele luk.

Amerykański dziennik New York Times pisze, że nowe dane wywiadowcze sugerują, iż wysadzenia rurociągów Nord Stream dokonała pro ukraińska grupa sabotażystów. W operację prawdopodobnie nie była zaangażowana Rosja. Nie ma jednak również dowodów, by sabotaż został dokonany na zlecenie Kijowa.

Posłuchaj

Biały Dom odmawia potwierdzenia doniesień o sabotażu Nord Stream (Marek Wałkuski/IAR) 0:44
+
Dodaj do playlisty

Według New York Times amerykańskie służby wywiadowcze nie zidentyfikowały sprawców sabotażu i niewiele wiedzą o ich powiązaniach oraz o tym kto kierował operacją i ją sfinansował. Dane wywiadowcze sugerują, że byli oni przeciwnikami prezydenta Rosji Władimira Putina. Przedstawiciele amerykańskiej administracji, na których powołuje się New York Times, powiedzieli, że sabotażyści byli prawdopodobnie obywatelami Ukrainy lub Rosji i że w operację nie byli zaangażowani obywatele USA lub Wielkiej Brytanii.

***

Gazociągi Nord Stream 2 zostały zniszczone przez eksplozje głębinowe we wrześniu ubiegłego roku. Materiały wybuchowe najprawdopodobniej podłożyli doświadczeni nurkowie. New York Times zastrzega, że zgromadzone przez amerykańskie służby wywiadowcze informacje są niepełne i zawierają wiele luk.

Czytaj także:

IAR/Marek Wałuski/as

Polecane

Wróć do strony głównej