more_horiz
Gospodarka

Kto wysadził Nord Stream? "NYT" ujawnia sensacyjne informacje amerykańskich służb

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 17:54
Nowe informacje amerykańskiego wywiadu wskazują, że ataków na gazociągi Nord Stream 1 i 2 dokonała "proukraińska grupa", choć nie ma dowodów, by była bezpośrednio związana z ukraińskimi władzami - doniósł "New York Times". W skład grupy mogli wchodzić zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie.
Nadal nie jest wyjaśniona sprawa uszkodzenia gazociągu Nord Stream.
Nadal nie jest wyjaśniona sprawa uszkodzenia gazociągu Nord Stream.Foto: Cover Images/East News

Gazeta, powołując się na amerykańskich oficjeli, którzy mieli dostęp do nowo pozyskanych informacji, twierdzi, że choć niewiele wiadomo na temat grupy sprawców, sabotażyści byli "najprawdopodobniej" obywatelami Ukrainy lub rosyjskimi przeciwnikami reżimu Putina.

Brak dowodów

Jednocześnie nie ma dowodów na udział ukraińskich władz w operacji ani na to, że wiedział o niej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Cytowane przez dziennik źródła twierdzą, że nie ma dotąd twardych wniosków na temat tego, kto zlecił i zapłacił za sabotaż, ale nie wykluczają, że była to operacja sił mających związki z ukraińskimi służbami.

Gazeta pisze przy tym, że wtajemniczeni w nowe informacje rozmówcy są podzieleni w sprawie wagi tych informacji, jednak miały one "zwiększyć ich optymizm", jeśli chodzi o posunięcie naprzód śledztwa w sprawie incydentu.

Kijów nie zawsze informuje o swoich operacjach

Według "NYT" nie znaleziono też dotąd żadnych śladów wskazujących na zaangażowanie Rosji w akcję.

Dziennik zauważa, że przedstawiciele Kijowa nie zawsze informują swoich amerykańskich odpowiedników o swoich operacjach wojskowych, zwłaszcza tych za linią wroga i wewnątrz Rosji.

Czytaj także:

"Te operacje są frustrujące dla amerykańskich oficjeli, którzy uważają, że nie poprawiają one znacząco pozycji Ukrainy na polu bitwy, ale ryzykują alienację wśród europejskich sojuszników i poszerzenie wojny" - pisze "NYT".

PAP/IAR/PR24/akg

REKLAMA