more_horiz
Gospodarka

Rosja szacuje koszty naprawy rurociągów Nord Stream. Będzie próba wznowienia przesyłu gazu?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 13:03
Rosja rozważa naprawę uszkodzonych we wrześniu nitek gazociągu Nord Stream - poinformował we wtorek niemiecki portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), powołując się na doniesienia "The New York Times".
W listopadzie, po zbadaniu miejsc wybuchu NS2, szwedzka prokuratura orzekła, że wycieki z gazociągów były spowodowane działaniami sabotażowymi.
W listopadzie, po zbadaniu miejsc wybuchu NS2, szwedzka prokuratura orzekła, że wycieki z gazociągów były spowodowane działaniami sabotażowymi.Foto: Shutterstock/dragancfm

Nadal nie ma pewności, kto jest odpowiedzialny za wycieki gazu z rurociągów Nord Stream 1 i 2. Szwedzcy śledczy stwierdzili, że był to na pewno wynik sabotażu, ale jak dowiedział się "The New York Times", Nord Stream AG, którego większościowym udziałowcem jest spółka kontrolowana przez Kreml, zaczął w ostatnich tygodniach kalkulować koszty naprawy rur w celu przywrócenia przepływu gazu.

Działania sabotażowe

Szacunki kosztów mówią o ok. 500 mln dolarów. Rosyjscy eksperci mieli też ustalać, przez jak długi czas uszkodzone rury mogłyby wytrzymać działanie wody w Morzu Bałtyckim.

"W listopadzie, po zbadaniu miejsc wybuchu NS2, szwedzka prokuratura orzekła, że wycieki z gazociągów były spowodowane działaniami sabotażowymi, stwierdzono ślady materiałów wybuchowych" - przypomina RND.

Potwierdzono tym samym początkowe podejrzenia, że detonacje były przeprowadzone celowo.

Czytaj także:

Cztery nieszczelności

To, co wydarzyło się na Morzu Bałtyckim, jest bardzo poważne - potwierdzili szwedzcy śledczy.

Cztery nieszczelności w rurociągach NS 1 i NS 2 wykryto pod koniec września w rejonie bałtyckiej wyspy Bornholm na wodach międzynarodowych, w strefach ekonomicznych Danii i Szwecji.

Rosja od początku zaprzecza swojemu udziałowi w zniszczeniu gazociągów, sugerując, że za wybuchami stoją Stany Zjednoczone lub Wielka Brytania.


PR24.pl, PAP, DoS