Sekretarz generalny ONZ w Kijowie. Będzie rozmawiał o przedłużeniu umowy zbożowej
Do Kijowa przybył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Portugalski polityk ma się spotkać w stolicy Ukrainy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Wśród tematów rozmów ma się znaleźć m.in. kwestia eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.
2023-03-08, 11:09
Antonio Guterres przyjechał do Kijowa w nocy. Poinformowały o tym służby prasowe Sekretarza Generalnego ONZ. To trzecia jego wizyta w ukraińskiej stolicy od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji.
Kończy się umowa zbożowa między Ukrainą, ONZ, Turcją i Rosją
Rozmowy dotyczące eksportu ziarna związane są ze zbliżającą się datą zakończenia obecnej tzw. inicjatywy zbożowej między ONZ, Turcją, Ukrainą i Rosją. Była ona podpisana w lipcu zeszłego roku, a w listopadzie przedłużona do 18 marca bieżącego roku.
Inicjatywa zbożowa umożliwiła wznowienie ruchu blokowanych przez Rosję statków towarowych do ukraińskich portów na Morzu Czarnym. Działania Rosji wstrzymujące dużą część eksportu ukraińskiej żywności, głównie zboża, groziły rozpoczęciem światowego kryzysu żywnościowego.
Rosja łamie umowy międzynarodowe
Umowa była możliwa dzięki negocjacjom Turcji zarówno ze stroną rosyjską, jak i ukraińską. Ponieważ Ukraina nie chciała podpisywać umowy z agresorem, sprawę rozwiązano kompromisowo. Dwie jednobrzmiące umowy podpisały Ukraina z Turcją i ONZ oraz Rosja z Turcją i ONZ.
REKLAMA
Pod koniec października, po ataku na rosyjską bazę w okupowanym Sewastopolu na Krymie, Władimir Putin poinformował o zawieszeniu udziału Rosji w porozumieniu zbożowym, jednak już po kilku dniach, pod wpływem światowych nacisków, Rosja powróciła do przestrzegania zapisów umowy.
Inicjatywa zbożowa ma fundamentalne znaczenie szczególnie dla sytuacji żywnościowej w krajach afrykańskich, które w znacznym stopniu zależą od importu zboża z Ukrainy.
Posłuchaj
- Skradzione ukraińskie zboże. Media: rozprowadza je największy rosyjski eksporter
- Ukraina zabezpieczona żywnościowo na 2023 rok. Zbiory zbóż sięgnęły 60 mln ton, część wyeksportowano
IAR/jmo
REKLAMA
REKLAMA