more_horiz
Wiadomości

"Komunistyczne Chiny największym zagrożeniem dla USA". Amerykański wywiad ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 03:37
Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines powiedziała, że Komunistyczna Partia Chin pozostaje najpoważniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. O szczegółach korespondent IAR w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines ostrzega: Komunistyczne Chiny są dla nas największym zagrożeniem
Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines ostrzega: Komunistyczne Chiny są dla nas największym zagrożeniemFoto: PAP/EPA/WILL OLIVER

Podczas wystąpienia w Kongresie Avril Haines oceniła, że prezydent Xi Jinping umacnia swoją władzę i podsyca podziały pomiędzy Waszyngtonem a jego sojusznikami.

Zeznając przed senacką Komisją Wywiadu nt. światowych zagrożeń, Avril Haines powiedziała, że Xi Jinping otoczył się lojalistami i kontynuuje działania w celu ugruntowania statusu Chin jako wiodącej potęgi regionalnej i globalnej.

- Komunistyczna Partia Chin jest coraz bardziej przekonana, że może to osiągnąć tylko kosztem osłabienia wpływów USA - powiedziała.

Komunistyczne Chiny największym zagrożeniem dla USA. "Najbliższe lata będą decydujące"

Zaznaczyła, że Chiny nadal będą wykorzystywać wszystkie narzędzia w celu zademonstrowania siły i zmuszenia sąsiadów do podporządkowania się ich roszczeniom lądowym, morskim i powietrznym w regionie.

- Krótko mówiąc, KPCh stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i przywództwa USA na świecie, a ambicje i możliwości Pekinu sprawiają, że jest dla nas najpoważniejszym i najbardziej znaczącym rywalem wywiadowczym - powiedziała Dyrektor Wywiadu Narodowego USA.

Wyraziła przekonanie, że najbliższe lata będą decydujące czy wzrost autorytaryzmów na świecie zostanie powstrzymany.

Posłuchaj
00:40 12240191_1.mp3 Wywiad USA: komunistyczne Chiny największym zagrożeniem dla USA - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:


IAR/pb

Zobacz także

Zobacz także