more_horiz
Wiadomości

"Wielki mur stali". Xi Jinping wzywa do modernizacji sił zbrojnych. Pekin nie odpuszcza ws. Tajwanu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 07:29
W przemówieniu kończącym doroczną sesję parlamentu przywódca Chin Xi Jinping wezwał do samowystarczalności naukowo-technicznej oraz dalszej modernizacji sił zbrojnych, które mają się stać "wielkim murem stali", chroniącym suwerenność kraju.
Xi Jinping wzywa do samowystarczalności technicznej i modernizacji sił zbrojnych
Xi Jinping wzywa do samowystarczalności technicznej i modernizacji sił zbrojnychFoto: PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

- Bezpieczeństwo jest fundamentem rozwoju, a stabilność jest warunkiem dobrobytu – powiedział Xi do blisko 3 tys. delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.

Na zakończonej w poniedziałek sesji OZPL Xi sięgnął po bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL. Według ekspertów obsadził również najważniejsze stanowiska w administracji państwowej swoimi zaufanymi stronnikami, takimi jak nowy premier ChRL Li Qiang.

Xi wezwał do budowy potęgi i samowystarczalności Chin w dziedzinie nauki i techniki. Komentatorzy wiążą to z narastającą rywalizacją ze Stanami Zjednoczonymi, które starają się odciąć Chiny od najnowocześniejszych technologii produkcji układów scalonych, wykorzystywanych m.in. w sztucznej inteligencji.

Napięcia z Tajwanem

Przywódca Chin zapowiedział też dalsze wzmacnianie Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, by stała się ona "wielkim murem stali, który skutecznie broni suwerenności, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych kraju". Pod rządami Xi Pekin prowadzi szeroko zakrojoną modernizację sił zbrojnych i zwiększa aktywność wojskową na okolicznych morzach, co prowadzi do napięć w relacjach z sąsiadami i z Waszyngtonem.

Źródłem napięć są między innymi działania chińskiej armii w pobliżu Tajwanu. Pekin uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. W tym kontekście Xi oświadczył w poniedziałek, że Chiny opowiadają się za  "pokojowym rozwojem" stosunków w Cieśninie Tajwańskiej, ale stanowczo sprzeciwiają się "siłom niepodległościowym" i "zewnętrznym ingerencjom" w sprawy Tajwanu.

Czytaj też:

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także