more_horiz
Wiadomości

Ukraina odpiera zmasowane ataki Rosjan i szykuje kontrofensywę. Wskazano termin

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 12:11
- Sytuacja jest trudna, lecz za 2-3 tygodnie, wraz z poprawą pogody, spodziewamy się ukraińskiej kontrofensywy - powiedział szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.
Szef władz Ługańszczyzny: zmasowane rosyjskie ataki w obwodzie ługańskim, nasza kontrofensywa możliwa za 2-3 tygodnie
Szef władz Ługańszczyzny: zmasowane rosyjskie ataki w obwodzie ługańskim, nasza kontrofensywa możliwa za 2-3 tygodnieFoto: Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine / Facebook

Gubernator powiadomił na antenie ukraińskiej telewizji, że niedawno wrócił z linii frontu i przekazywane przez niego doniesienia są oparte na własnych obserwacjach. Nagranie z wypowiedzią Hajdaja ukazało się też na profilu samorządowca na Facebooku.

Wróg przerzucił w rejon Kreminnej i Biłohoriwki dużo oddziałów rezerwowych. Ataki trwają niemal przez całą dobę, najeźdźcy próbują szturmować nasze pozycje siłami m.in. piechoty morskiej i wojsk powietrznodesantowych. Rosjanom kończy się jednak nowoczesne uzbrojenie, np. czołgi T-90 musiały zostać zastąpione starszymi T-72 - oznajmił Hajdaj.

Gubernator poinformował, że ukraińska armia również mobilizuje rezerwy. Zadeklarował, że pod koniec marca lub na początku kwietnia, gdy grunt w Donbasie stanie się bardziej suchy, można będzie rozpocząć na Ługańszczyźnie operację kontrofensywną.

Zobacz także:

Sytuacja na froncie

Najcięższe walki toczą się w Bachmucie i jego okolicach w obwodzie donieckim. Tam w zeszłym tygodniu Ukraińcy planowo wycofali się ze wschodniej części miasta, ale wciąż bronią się na zachód od rzeki Bachmutka i przeciwdziałają próbom rosyjskiego otoczenia swoich pozycji.

Posłuchaj
00:26 12247225_1.mp3 Jak mówił w Polskim Radiu Białystok komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura, obrona Bachmutu ma dla Ukraińców ważne znaczenie, bo Rosjanie tracą w tym punkcie frontu siły (IAR) 

Rosjanie, jak wskazuje na antenie telewizji "Rada" ekspert wojskowy Serhij Hrabski, już od wielu tygodni wykorzystują tam swoją jedyną przewagę, to znaczy przewagę w liczbie żołnierzy. Jak zaznacza, Rosjanie nie licząc się ze stratami, starają się wyprzeć ukraińskich żołnierzy z ich pozycji. Niestety, jak dodaje ekspert, czasem im się to udaje, bo dla ukraińskich sił przeciwstawienie się dwudziestokrotnej przewadze wroga jest często bardzo trudne.

Czytaj również:

Obrona Bachmutu, jak wielokrotnie podkreślało ukraińskie dowództwo, ma na celu blokowanie i wyczerpywanie tam sił Rosjan oraz daje czas na przygotowanie ukraińskich rezerw do wiosennej kontrofensywy. Rosjanie atakują też m.in. w kierunku Awdijiwki w obwodzie donieckim oraz w okolicach Kreminnej w obwodzie ługańskim.


ms/IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także