more_horiz
Wiadomości

Departament Stanu USA: negocjacje dotyczące przedłużenia umowy zbożowej są w krytycznym momencie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 22:00
Departamentu Stanu USA oświadczył powiedział w poniedziałek, że negocjacje na temat przedłużenia umowy zbożowej, dotyczącej transportu żywności z czarnomorskich portów na Ukrainie, są "w krytycznym momencie".
Departament Stanu USA: negocjacje dotyczące przedłużenia umowy zbożowej są w krytycznym momencie
Departament Stanu USA: negocjacje dotyczące przedłużenia umowy zbożowej są w krytycznym momencieFoto: Elena Larina/shutterstock

Rzecznik Departamentu Ned Price powiedział, że świat potrzebuje inicjatywy, która pozwoliłaby na dostawy zboża do krajów rozwijających się i pomogła obniżyć ceny żywności. - To jest krytyczny instrument w krytycznym momencie – stwierdził Price.

Wcześniej w poniedziałek wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Wierszynin po zakończeniu rozmów w Genewie między Rosją a przedstawicielami ONZ poinformował, że Rosja nie sprzeciwia się przedłużeniu umowy zbożowej, dotyczącej transportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne, ale tylko o 60 dni.

W odpowiedzi minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oświadczył, że rosyjska oferta jest sprzeczna z pierwotnym tekstem tego porozumienia, podpisanego w lipcu i wygasającego 18 marca.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ«

Umowa zbożowa dobiega końca

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku, że "robione jest wszystko, aby zachować integralność i zapewnić ciągłość umowy".

Obecna umowa, której celem jest ułatwienie eksportu produktów rolnych z czarnomorskich portów na Ukrainie, wygasa 18 marca.

W lipcu ubiegłego roku przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. 29 października Rosja ogłosiła, że wycofuje się z "inicjatywy zbożowej" z powodu rzekomego ataku Ukrainy na rosyjskie okręty wojenne w Sewastopolu, eksport został wyhamowany. 17 listopada ogłoszono jednak przedłużenie obowiązywania umowy o kolejne 120 dni.

Czytaj też:

PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także