more_horiz
Wiadomości

Rosyjskiej armii brakuje amunicji. Żołnierzy obowiązują dzienne limity wykorzystania pocisków

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 10:39
Jak informują niezależne media rosyjska armia mierzy się z brakiem amunicji - donosi korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski. Wiadomość potwierdza także brytyjskie Ministerstwo Obrony. Największe problemy mają oddziały artyleryjskie, które wprowadziły dzienne limity wykorzystania pocisków.
Rosyjskiej armii brakuje amunicji - informują niezależne media
Rosyjskiej armii brakuje amunicji - informują niezależne mediaFoto: Shutterstock.com/Oleksii Samsonov

Od początku roku oficjalnie o niedoborze amunicji informują oddziały najemników z tak zwanej Grupy Wagnera. Prywatna kompania wojskowa wielokrotnie zwracała się do ministerstwa obrony Rosji o uzupełnienie zapasów. Niedawno rosyjscy dziennikarze śledczy poinformowali, że Moskwa na podstawie tajnego kontraktu kupiła 100 milionów sztuk amunicji do broni strzeleckiej i 300 tysięcy pocisków artyleryjskich od Iranu.

W ocenie brytyjskiego Ministerstwa Obrony brak wystarczającej liczby pocisków może być jedną z przyczyn nieudanych ataków rosyjskich oddziałów w Donbasie. Resort w codziennym raporcie zwrócił też uwagę, że rosyjska armia zaczęła wykorzystywać amunicję, która wcześniej została wyłączona z użytkowania i przeznaczona była do utylizacji.

Sytuacja na froncie. Walka o Bachmut trwa

Tymczasem jak wynika z danych ukraińskiego sztabu generalnego Rosja kontynuuję ofensywę w rejonie Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki, Marinki i Szachtarska w obwodzie donieckim mimo znaczących strat w ludziach. Wczoraj Ukraińcy odparli 100 ataków w tych rejonach.

"Federacja Rosyjska używa metod terrorystycznych, ostrzeliwując gęsto zaludnione tereny, naruszając tym samym międzynarodowe prawo humanitarne" - czytamy w raporcie. Wczoraj Rosjanie przeprowadzili też 35 nalotów i 5 ataków rakietowych. Zagrożenie tymi ostatnimi pozostaje wysokie dla całej Ukrainy.

Rosjanie nie ustają w wysiłkach przejęcia Bachmutu. Z kolei w obwodzie zaporoskim i chersońskim prowadzą operację defensywną w 50 miejscowościach w pobliżu linii frontu. Ukraińskie wojsko przeprowadziło wczoraj 5 nalotów na punkty koncentracji rosyjskich wojsk i ich sprzętu, 3 magazyny z bronią i 4 stacje radiolokacyjne.

Posłuchaj
00:43 12249100_1.mp3 Rosyjskiej armii brakuje amunicji. O szczegółach w relacji Maciej Jastrzębski (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: Paweł Łatuszka, białoruski opozycjonista, w Programie 3 Polskiego Radia

IAR/Maciej Jastrzębski

asp


Zobacz także

Zobacz także