more_horiz
Wiadomości

Trwa ofensywa Rosjan w obwodzie donieckim z użyciem metod terrorystycznych. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 07:06
Rosja kontynuuję ofensywę w rejonie Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki, Marinki i Szachtarska w obwodzie donieckim mimo znaczących strat w ludziach - czytamy w raporcie ukraińskiego sztabu generalnego. Wczoraj Ukraińcy odparli 100 ataków w tych rejonach.
Sztab generalny Ukrainy: trwa ofensywa Rosjan w obwodzie donieckim
Sztab generalny Ukrainy: trwa ofensywa Rosjan w obwodzie donieckimFoto: Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

"Federacja Rosyjska używa metod terrorystycznych, ostrzeliwując gęsto zaludnione tereny, naruszając tym samym międzynarodowe prawo humanitarne" - czytamy w raporcie. Wczoraj Rosjanie przeprowadzili też 35 nalotów i 5 ataków rakietowych. Zagrożenie tymi ostatnimi pozostaje wysokie dla całej Ukrainy.
Rosjanie nie ustają w wysiłkach przejęcia Bachmutu. Z kolei w obwodzie zaporoskim i chersońskim prowadzą operację defensywną w 50 miejscowościach w pobliżu linii frontu.

Ukraińskie wojsko przeprowadziło wczoraj 5 nalotów na punkty koncentracji rosyjskich wojsk i ich sprzętu, 3 magazyny z bronią i 4 stacje radiolokacyjne.

Krwawy Bachmut

Najcięższe walki toczą się w Bachmucie i jego okolicach w obwodzie donieckim. Tam w zeszłym tygodniu Ukraińcy planowo wycofali się ze wschodniej części miasta, ale wciąż bronią się na zachód od rzeki Bachmutka i przeciwdziałają próbom rosyjskiego otoczenia swoich pozycji.

Rosjanie, jak wskazuje na antenie telewizji "Rada" ekspert wojskowy Serhij Hrabski, już od wielu tygodni wykorzystują tam swoją jedyną przewagę, to znaczy przewagę w liczbie żołnierzy. Jak zaznacza, Rosjanie nie licząc się ze stratami, starają się wyprzeć ukraińskich żołnierzy z ich pozycji. Niestety, jak dodaje ekspert, czasem im się to udaje, bo dla ukraińskich sił przeciwstawienie się dwudziestokrotnej przewadze wroga jest często bardzo trudne.

Czytaj też:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także