more_horiz
Wiadomości

Rosja ograniczyła operacje ofensywne na Ukrainie. Raport brytyjskiego resortu obrony

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 10:52
Rosyjskie wojska znacznie ograniczyły zakres lokalnych operacji ofensywnych na Ukrainie - przekazał brytyjski resort obrony. Jak dodano, aktualna skala tych działań jest najniższa co najmniej od stycznia, a w dłuższej perspektywie najeźdźcy będą musieli wybierać pomiędzy prowadzeniem natarcia lub obrony.
Brytyjski resort obrony: rosyjskie wojska ograniczyły zakres operacji ofensywnych na Ukrainie
Brytyjski resort obrony: rosyjskie wojska ograniczyły zakres operacji ofensywnych na UkrainieFoto: Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine / Facebook

Zdolności bojowe rosyjskich oddziałów zostały uszczuplone do tego stopnia, że okazują się niewystarczające nawet w przypadku niewielkich szturmów o lokalnym charakterze. Dowódcy agresora będą prawdopodobnie próbowali odbudować potencjał swoich jednostek, sięgając po rezerwy żołnierzy i amunicji - czytamy w komunikacie brytyjskiego ministerstwa obrony na Twitterze.

Sytuacja w Bachmucie

Resort odniósł się również do sytuacji w Bachmucie - miasta na wschodzie Ukrainy, atakowanego od sierpnia ubiegłego roku przez siły wroga. W raporcie potwierdzono wcześniejsze informacje ukraińskich mediów i zachodnich analityków, że rosyjskie wojska uzyskały przyczółki na zachód od rzeki Bachmutka, w pobliżu centrum miasta.

W poprzednim tygodniu rzeka wyznaczała w Bachmucie linię frontu, rozdzielając zachodnią część miasta bronioną przez Ukraińców i wschodnią opanowaną przez Rosjan. Władze cywilne i wojskowe w Kijowie deklarują, że nie zamierzają poddawać Bachmutu, skutecznie odpierają ataki najeźdźców i nadal kontrolują ważną trasę zaopatrzeniową Kostiantyniwka-Czasiw Jar-Bachmut. 

Czytaj również:

Raport ukraińskiego sztabu

Ponad 70 szturmów na froncie odparły ostatniej doby ukraińskie Siły Zbrojne. Według informacji Sztabu Generalnego - Rosjanie atakowali na linii Swatowe - Kreminna w obwodzie ługańskim, a także w kierunku Awdijiwki, Marjinki, Wuhłedaru i przede wszystkim Bachmutu w obwodzie donieckim. Rosjanie rzucają do boju ogromne masy piechoty. Jednocześnie Ukraińcy za pomocą precyzyjnej artylerii niszczą pozycje Rosjan.

Posłuchaj
00:46 12255362_1.mp3 Ukraina: odparto 70 szturmów na froncie, Rosjanie rzucają do boju masy piechoty. Relacja Pawła Buszki (IAR) 

Rosjanie rzucają do boju swoją piechotę, nie licząc się ze stratami. Widać to wyraźnie zwłaszcza w Bachmucie - podkreśla ukraiński ekspert wojskowy Petro Czernyk. Jak dodaje, jest to historyczna taktyka Rosjan, którą stosują obecnie. Jak ocenia, Rosjanie ogromnym siłom piechoty mogą zapewnić podstawowe wyposażenie, bo automatów Kałasznikowa mają w magazynach bardzo dużo. - To ich klasyczne podejście - przesuwanie się do przodu ogromnym kosztem żołnierskich istnień - podkreśla ekspert.

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] MiG-i-29 dla Ukrainy. Przydacz: ten sprzęt będzie walczył o to, by Rosja nie zbliżyła się do granic Polski

ms/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także