Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o członkostwo w NATO w maju ubiegłego roku w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę. Wszyscy sojusznicy rozpatrywali te wnioski razem, z wyjątkiem Turcji, która od początku krytykowała Szwecję i oskarżała ją o ukrywanie osób wspierających terroryzm, domagając się szybkiej ekstradycji członków Partii Pracujących Kurdystanu.
Historyczne zaproszenie do Paktu
Szef NATO przypomniał, że na szczycie w czerwcu ubiegłego roku w Madrycie wszyscy sojusznicy podjęli historyczną decyzję o zaproszeniu do Paktu Finlandii i Szwecji.
- W krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa to sprawi, że Sojusz będzie silniejszy i bezpieczniejszy. Najważniejsze jest to, aby zarówno Finlandia, jak i Szwecja szybko stały się pełnoprawnymi członkami NATO, a nie to, czy przystąpią dokładnie w tym samym czasie - dodał Jens Stoltenberg.
Podkreślił też, że oba kraje siedzą już przy stole NATO, uczestniczą w manewrach wojskowych, integrują się ze strukturami politycznymi i wojskowymi i że już teraz mają zagwarantowany parasol ochronny Sojuszu.
00:42 Płomecka.mp3 Szef NATO z zadowoleniem przyjął decyzję Turcji ws. Finlandii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także:
IAR, mr