more_horiz
Wiadomości

Finlandia coraz bliżej NATO. Turcja dała zielone światło. Jest komentarz Jensa Stoltenberga

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 19:35
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął decyzję Turcji o kontynuowaniu ratyfikacji członkostwa Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim. Zaapelował też o szybką ratyfikację dokumentów akcesyjnych Szwecji. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Szef NATO Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął decyzję Turcji ws. Finlandii
Szef NATO Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął decyzję Turcji ws. FinlandiiFoto: Forum/YVES HERMAN

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o członkostwo w NATO w maju ubiegłego roku w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę. Wszyscy sojusznicy rozpatrywali te wnioski razem, z wyjątkiem Turcji, która od początku krytykowała Szwecję i oskarżała ją o ukrywanie osób wspierających terroryzm, domagając się szybkiej ekstradycji członków Partii Pracujących Kurdystanu.

Historyczne zaproszenie do Paktu

Szef NATO przypomniał, że na szczycie w czerwcu ubiegłego roku w Madrycie wszyscy sojusznicy podjęli historyczną decyzję o zaproszeniu do Paktu Finlandii i Szwecji.

- W krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa to sprawi, że Sojusz będzie silniejszy i bezpieczniejszy. Najważniejsze jest to, aby zarówno Finlandia, jak i Szwecja szybko stały się pełnoprawnymi członkami NATO, a nie to, czy przystąpią dokładnie w tym samym czasie - dodał Jens Stoltenberg.

Podkreślił też, że oba kraje siedzą już przy stole NATO, uczestniczą w manewrach wojskowych, integrują się ze strukturami politycznymi i wojskowymi i że już teraz mają zagwarantowany parasol ochronny Sojuszu.

Posłuchaj
00:42 Płomecka.mp3 Szef NATO z zadowoleniem przyjął decyzję Turcji ws. Finlandii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

IAR, mr

Zobacz także

Zobacz także