more_horiz
Wiadomości

Nakaz aresztowania Putina za zbrodnie wojenne. Prokurator MTK: zebrałem wystarczająco wiele dowodów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 21:55
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Ahmad Khan, który wnioskował o wystawienie nakazu aresztowania Władimira Putina, oświadczył, że zebrał wystarczająco wiele dowodów, aby uznać rosyjskiego prezydenta za winnego przesiedlenia dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira PutinaFoto: PAP/EPA/PAVEL BEDNYAKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Prokurator podkreślił, że śledztwo, które prowadzi w tej sprawie, obejmuje okres od 2014 roku, czyli od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Karim Ahmad Khan napisał również, że podstawą jego wniosku był, regulujący prace MTK, Statut Rzymski, który zakazuje przesiedlania ludności z terenów okupowanych do państwa okupującego. Przypomniał, że dzieci są chronione również przez Konwencję Genewską. Prokurator potwierdził deportację przynajmniej setek dzieci z ukraińskich sierocińców i domów opieki. Wiele z nich miało zostać oddanych do adopcji, czemu posłużyło przyjęcie przepisów ułatwiających nadanie im rosyjskiego obywatelstwa.

Zapowiedź wielowątkowego śledztwa

Prokurator Międzynarodowego Trybunały Karnego w Hadze podziękował za współpracę Prokuraturze Generalnej Ukrainy, Europejskiej Jednostce Współpracy Sądowej, a także poinformował, że będzie starał się nawiązać współpracę z instytucjami Federacji Rosyjskiej. Zapowiedział też przeprowadzenie wielowątkowego śledztwa w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Oprócz nakazu aresztowania Władimira Putina, MTK wydał również nakaz aresztowania Marii Lwowej-Bielowej, kremlowskiej sekretarz do spraw praw dzieci.


Czytaj także:

IAR, mr

Zobacz także

Zobacz także