more_horiz
Wiadomości

Włosi zafascynowani Polską. "Nowoczesne państwo i ojczyzna św. Jana Pawła II"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 08:21
- We Włoszech Polska jako cel turystyczny promowana jest przede wszystkim jako nowoczesny kraj, który szybko się rozwija, jest bardzo kreatywny i pozytywnie buduje swoją mocną pozycję w Europie i jako ojczyzna św. Jana Pawła II - powiedziała dyrektor zagranicznego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) w Rzymie Barbara Minczewa. Dodała, że Włosi są też zafascynowani polską przyrodą.
Szefowa rzymskiego ośrodka POT: promujemy Polskę jako nowoczesny kraj i ojczyznę św. Jana Pawła II
Szefowa rzymskiego ośrodka POT: promujemy Polskę jako nowoczesny kraj i ojczyznę św. Jana Pawła IIFoto: Fotokon/shutterstock

- Mam to szczęście, że promuję kraj, który jest bardzo pozytywnie postrzegany przez Włochów, między innymi ze względu na historyczne powiązania. Jeśli chodzi o historyczny aspekt, to najważniejsze są dla nich tragiczne wydarzenia II wojny światowej, lata 80. i Solidarność oraz postać św. Jana Pawła II - podkreśliła Minczewa.

- Jest dużo sympatii i wiele ciekawości - dodała. Szefowa polskiego ośrodka w Rzymie zauważyła następnie: "otwartość młodych pokoleń pomaga nam budować również jednocześnie innego rodzaju przekaz i promować nowoczesny wizerunek Polski jako kraju, który szybko się rozwija, jest bardzo kreatywny i pozytywnie buduje swoją mocną pozycję w Europie".

Obecnie, jak poinformowała Minczewa, jest prawie 80 bezpośrednich połączeń z różnych miast Włoch do Polski. - Niemal całe Włochy od północy do południa połączone są z różnymi miastami w Polsce. Do tej listy doszły takie miasta jak Rzeszów i Lublin. Wraca też bezpośrednie połączenie Gdańsk-Rzym, co też jest ważne. Poza tym LOT rozszerza swoją ofertę po tym, jak wcześniej skoncentrowany był na Mediolanie i Wenecji; teraz wraca połączenie bezpośrednie z Rzymem - wyjaśniła Minczewa.

Kraków głównym celem turystycznym

Odnotowała, że głównym celem podróży Włochów do Polski są zdecydowanie i niezmiennie od lat miasta historyczne na czele z Krakowem i turystyka kulturowa. Jak zauważyła, Włochów fascynują też polskie jeziora. - Jako turysta Włoch poszukuje czegoś, co go zaskoczy. A Włochów jest trudno zaskoczyć, bo mają właściwie wszystko w swoim kraju. Jednak zachwyt wywołuje nasza wyjątkowa atrakcyjność przyrodnicza, takie miejsca jak kraina jezior czy Puszcza Białowieska. Fascynuje ich też Bałtyk, może nie tyle jako miejsce wypoczynku; bardzo ciekawa dla nich jest atmosfera nad polskim morzem - powiedziała szefowa ośrodka POT.

Podkreśliła też: "Warszawa interesuje Włochów ze swoją energią nowoczesności i otwarciem na przyszłość". Poinformowała, że rośnie zainteresowanie podróżami do Wrocławia i Poznania.

- W zeszłym roku - dodała Minczewa - dużo mówiliśmy o Łodzi, wskazanej jako jeden z najciekawszych kierunków przez "National Geographic" ze względu na kwestię turystyki zrównoważonej, rewitalizacji i kreatywności i na to, jak miasto szybko dostosowało się do najbardziej nowoczesnych standardów w turystyce - powiedziała. Przypomniała, że ten aspekt spotkał się z największym zainteresowaniem wśród młodszych pokoleń i włoskich dziennikarzy.

Lublin w guście Włochów

- Po okresie pandemicznym i ponownym otwarciu granic musieliśmy się najpierw skupić na odbudowie klasycznej oferty, bo pamięć turysty jest krótka. W zeszłym roku udało się nam zorganizować współpracę między Małopolską a Toskanią. W tym roku pozwalamy sobie już na więcej, by mówić o kierunkach trochę mniej oczywistych - zauważyła szefowa rzymskiego ośrodka POT.

Poinformowała, że w tym roku promowany jest Lublin jako Europejska Stolica Młodzieży, a także cały region, w tym Zamość i Kazimierz Dolny, który - jak dodała - "jest bardzo w guście Włochów".

- Prezentujemy Toruń w związku z obchodzonym właśnie 550-leciem urodzin Mikołaja Kopernika. Poza tym kładziemy nacisk na to, że Warszawa została uznana za najlepszy kierunek turystyczny w Europie w 2023 r. Będziemy mówić dużo o Igrzyskach Europejskich, które odbędą się niedługo w Krakowie. Kolejny nasz cel promocji to Mazury, by wychodzić także poza utarte szlaki miejskie - powiedziała Barbara Minczewa prezentując polską ofertę turystyczną we Włoszech.

Czytaj również:

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także