more_horiz
Wiadomości

Służby aresztują Putina podczas wizyty w RPA? "Jesteśmy świadomi naszych zobowiązań prawnych po nakazie MTK"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 16:09
- Republika Południowej Afryki jest świadoma swoich zobowiązań prawnych - powiedział rzecznik prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy, odnosząc się do spodziewanej wizyty Putina po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTK) nakazu aresztowania rosyjskiego przywódcy.
Rzecznik prezydenta RPA o wizycie Putina w Pretorii po orzeczeniu MTK.
Rzecznik prezydenta RPA o wizycie Putina w Pretorii po orzeczeniu MTK.Foto: Shutterstock/Shag 7799

- Jesteśmy, jako rząd, świadomi naszego prawnego obowiązku. Jednak w okresie od teraz do szczytu pozostaniemy zaangażowani z różnymi zainteresowanymi stronami - powiedział rzecznik prezydenta Vincent Magwenya, którego cytuje agencja Reutera.

Wizyta Putina w RPA

Putin ma odwiedzić RPA w sierpniu, aby wziąć udział w szczycie państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz RPA). Jako sygnatariusz Statutu Rzymskiego, RPA jest zobowiązana do aresztowania podejrzanych na swojej ziemi bez względu na ich status.

Południowoafrykański kraj podkreśla, że pozostaje bezstronny w konflikcie i wstrzymał się na przykład od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę i wzywającą Moskwę do natychmiastowego wycofania swoich sił. Wraz z 34 innymi krajami RPA wstrzymała się także od głosu w ONZ potępiającego aneksję przez Rosję ukraińskich terytoriów w październiku 2022 roku.

Wcześniej, w czerwcu 2015 roku, ówczesny prezydent RPA Jacob Zuma odmówił aresztowania byłego prezydenta Sudanu Omara al-Bashira, gdy uczestniczył w szczycie Unii Afrykańskiej w Johannesburgu, choć ciążył na nim wyrok MTK.

Nakaz MTK

MTK wydał w piątek nakaz aresztowania Putina na wniosek prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, iż rosyjski przywódca jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne, polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Politycy o nakazie aresztowania Putina

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także