more_horiz

"W tej sprawie nie będzie dyplomatycznego rozwiązania". Dr Domaradzki o nakazie aresztowania Putina

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 14:20
- To, co wykonuje Rosja w kontekście ukraińskich dzieci jest elementem absolutnej pogardy dla ukraińskiego narodu. Rosja dąży do jego unicestwienia. Gdyby powiodła się rosyjska ofensywa na początku wojny, to mechanizmy niszczenia Ukraińców byłyby jeszcze bardzie przerażające - mówił w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Audio
  • Dr Spasimir Domaradzki gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)
Dr Domaradzki: kolejne kroki Putin miały na celu osłabienie ładu międzynarodowego w fundamentalnym aspekcie jakim jest prawo i wspólne zasady dla wszystkich cywilizowanych krajów świata
Dr Domaradzki: kolejne kroki Putin miały na celu osłabienie ładu międzynarodowego w fundamentalnym aspekcie jakim jest prawo i wspólne zasady dla wszystkich cywilizowanych krajów świataFoto: PAP/EPA

Władimir Putin został oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze o uczestnictwo w deportacji dzieci z terytoriów okupowanych wbrew Statutowi Rzymskiemu i Konwencji Genewskiej, co stanowi zbrodnię wojenną. W tej samej sprawie MTK wydał nakaz aresztowania Marii Lwowej-Biełowej, kremlowskiej sekretarz do spraw praw dzieci.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że doszło do "niezbędnej" reakcji społeczności międzynarodowej na sposób uprawiania polityki przez Rosję od dekad. - Wraz z dojściem do władzy Putina zrysowała się stopniowo koncepcja przeciwstawienia się tendencjom, które są niekorzystne dla wyobrażenia o hegemonistycznej pozycji Rosji na świecie. Kolejne kroki, które podejmował Putin, wojna w Gruzji, aneksja Krymu, wojna w Donbasie, działania w Syrii miały na celu nie tylko podkreślenie potęgi rosyjskiej, ale osłabienie ładu międzynarodowego w fundamentalnym aspekcie jakim jest prawo i wspólne zasady dla wszystkich cywilizowanych krajów świata. To, co zrobiła Rosja na Ukrainie w kontekście dzieci jest konkretnym powodem do oskarżenia Putina. Trudno sobie wyobrazić jak zostanie to wyegzekwowane, ale to jednoznaczny sygnał, że międzynarodowa opinia nie będzie szukała w tej sprawie dyplomatycznego rozwiązania - powiedział dr Spasimir Domaradzki.

Politolog przypomniał, że Utworzenie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze nie obyło się bez przeszkód. - USA nadal nie są stroną MTK. Poza tym istnieje immunitet dyplomatyczny. Nie jest tak, że prezydent Putin zostanie po prostu zatrzymany. Na pewno nie będzie jeździł na Zachód, co jest też  sygnałem, oczekiwaniem, że zmieni się sytuacja polityczna w Rosji po zakończeniu wojny. Nie zmienia to faktu, że mamy kolejny wymiar potępienia Rosji na arenie międzynarodowej. To, co robi Rosja w kontekście ukraińskich dzieci jest elementem absolutnej pogardy dla ukraińskiego narodu. Rosja dąży do jego unicestwienia. Gdyby powiodła się rosyjska ofensywa na początku wojny, to mechanizmy niszczenia Ukraińców byłyby jeszcze bardzie przerażające - tłumaczył dr Domaradzki. 

Posłuchaj
16:07 PR24_mp3_20230318130553.mp3 Dr Spasimir Domaradzki gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

 

Decyzję MTK z zadowoleniem przyjęło polskie ministerstwo spraw zagranicznych. W oświadczeniu rzecznika MSZ Łukasz Jasina napisał, że "decyzja jest pierwszym zdecydowanym krokiem formalnym Trybunału zmierzającym w kierunku osądzenia najwyższych władz Rosji i wpisuje się w szersze wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz rozliczenia rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Spasimir a (Instytut Europy Środkowej)

Data emisji: 18.03.2023

Godzina emisji: 13.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także