more_horiz
Wiadomości

Prośby Ukrainy ponad możliwości Europy? Media piszą o problemach fabryk amunicji

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 17:05
Niedobory prochu strzelniczego, materiałów wybuchowych i trotylu w europejskich fabrykach amunicji zagrażają planom zwiększenia dostaw dla Ukrainy - ostrzega w niedzielę "Financial Times". Według ukraińskich źródeł, miesięcznie Ukraina zużywa średnio ponad 110 tys. pocisków.
Financial Times ostrzega, że europejski zakłady zbrojeniowe mogą mieć problem ze zwiększeniem mocy produkcyjnych amunicji dla Ukrainy
"Financial Times" ostrzega, że europejski zakłady zbrojeniowe mogą mieć problem ze zwiększeniem mocy produkcyjnych amunicji dla UkrainyFoto: Zuma Press/ FORUM

Rosyjska inwazja na pełną skalę sprawiła, że europejski przemysł obronny nie jest w stanie szybko zrealizować oczekiwanych zamówień UE dla Ukrainy. Według "Financial Times", niedobory materiałów wybuchowych i zdolności produkcyjne mogą utrudnić dostawy amunicji do Ukrainy, w tym pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm.

"Głównym problemem jest to, że europejski przemysł obronny nie jest w stanie prowadzić produkcji wojskowej na dużą skalę" - powiedział gazecie anonimowy niemiecki urzędnik.

Koncerny nie planują zwiększania mocy produkcyjnych

Jeden z największych europejskich producentów materiałów wybuchowych, państwowy czeski producent Explosia, powiedział "Financial Times", że jego linia produkcyjna prochu strzelniczego używanego w nabojach 155 mm "pracuje na pełnych obrotach" i nie zostanie zwiększona do 2026 roku.

Fabrica Municiones de Granada (FMG), słowacko-hiszpański producent dział kal. 155 mm, powiedział, że koszt podstawowych materiałów "podwoił się, a w niektórych przypadkach potroił". FMG nie planuje zwiększania mocy produkcyjnych - pisze gazeta.

Ukraina apeluje o wsparcie

Według ukraińskiego ministra obrony Ukraina wystrzeliwuje miesięcznie średnio 110 000 pocisków kal. 155 mm, co stanowi jedną czwartą ilości używanej przez Rosję. Minister zaapelował na początku marca do UE o dostarczanie Ukrainie 250 000 pocisków artyleryjskich miesięcznie, aby złagodzić krytyczny niedobór, który ogranicza postęp ukraińskiej armii na polu bitwy.

Posłuchaj
00:54 rozmowy o amuniucju - spec - plomecka 12258757_1.mp3 W środę do Polski przylatuje unijny komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton na rozmowy o rozwijaniu produkcji amunicji - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także