more_horiz
Wiadomości

Białoruś chce lotów Teheran-Mińsk. Żaryn: to może być próba utworzenia nowego kierunku migracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 17:02
Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, odniósł się na Twitterze do operacji hybrydowej Rosji i Białorusi, której celem jest destabilizowanie m.in. Polski. W jego ocenie zapowiedź nowego połączenia lotniczego - między Teheranem a Mińskiem - może być próbą uruchomienia nowego kierunku migracyjnego.
Żaryn: Rosja i Białoruś utrzymują operację hybrydową, celem destabilizowanie Europy, w tym Polski
Żaryn: Rosja i Białoruś utrzymują operację hybrydową, celem destabilizowanie Europy, w tym PolskiFoto: Andrzej Hulimka / Forum

Stanisław Żaryn podkreślił, że "szlak nielegalnej migracji prowadzący z Białorusi na Zachód pozostaje aktywny". Oznacza to, że "Rosja i Białoruś utrzymują operację hybrydową, której celem jest destabilizowanie Europy, w tym Polski".

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP zauważył, że Moskwa i Mińsk są zainteresowane kontynuowaniem tych działań. "Obecnie białoruskie media reżimowe zapowiadają uruchomienie nowych połączeń lotniczych z Teheranu do Mińska. Irańskie linie lotnicze będą realizować więcej lotów także do Rosji" - napisał na Twitterze sekretarz stanu w KPRM.

Zwrócił też uwagę, że decyzje te zapadły po wizycie białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki w Teheranie. W jej trakcie podpisano umowę o lotach na trasie Mińsk-Teheran, które obsługiwać będzie Mahan Air.

Intensyfikacja działań

Stanisław Żaryn nadmienił, że "zapowiadane otwarcie nowych lotów z Teheranu na Białoruś, a także do Rosji, może być próbą uruchomienia nowego kierunku migracyjnego i doprowadzenia do intensyfikacji operacji hybrydowej wykorzystującej migrantów".

Dodał, że Rosja od wielu już lat używa presji migracyjnej do działań przeciwko różnym krajom Europy. "Inżynieria przymusowej migracji jest przez rosyjskich strategów opisywana jako jedno z narzędzi, tzw. środków aktywnych, pozamilitarnej agresji państwowej" - przekazał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Czytaj także:

PAP/łl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także