more_horiz
Wiadomości

Ukraina przekazała Chinom plan pokojowy. Zełenski: na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 21:20
We wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie z japońskim premierem Fumio Kishidą powiedział, że "Ukraina przekazała Chinom swój plan pokojowy i zaprosiła je do udziału w tym formacie, ale nie otrzymała odpowiedzi".
Prezydent Ukrainy: przekazaliśmy Chinom nasz plan pokojowy, ale nie ma odpowiedzi.
Prezydent Ukrainy: przekazaliśmy Chinom nasz plan pokojowy, ale nie ma odpowiedzi.Foto: Офіс Президента України/Facebook

- Przekazaliśmy Chinom zarówno w sposób publiczny, jak i kanałami dyplomatycznymi nasz format pokojowy i zapraszamy do udziału w nim. Czekamy na odpowiedź - podkreślił ukraiński prezydent, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Nie ma żadnych konkretów"

Pytany o możliwą rozmowę telefoniczną z przywódcą Chin Xi Jinpingiem Zełenski odpowiedział: "na razie nie ma żadnych konkretów, potwierdzenia".

Podczas gdy Ukrainę odwiedza japoński premier, w Moskwie trwa wizyta Xi Jinpinga, który spotkał się z Władimirem Putinem.

Amerykański dziennik "Wall Street Journal" informował niedawno, powołując się na anonimowe źródła, że po wizycie w Moskwie Xi planuje rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy. Byłby to ich pierwszy bezpośredni kontakt od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Czytaj także:

Komunistyczne władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę.

Pekin przedstawił w lutym dokument "w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego", w którym wzywa do poszanowania integralności terytorialnej "wszystkich państw", zawieszenia broni i rozmów pokojowych. Nie wspomina jednak o wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy ani o oddaniu jej okupowanych terytoriów.


PAP/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także