more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda rozmawiał z prezydent Węgier. Jednym z tematów rozszerzenie NATO

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 17:33
Prezydenci Polski i Węgier - Andrzej Duda i Katalin Novak - rozmawiali telefonicznie z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Rozmowa dotyczyła relacji dwustronnych, sytuacji bezpieczeństwa w regionie i akcesji Finlandii i Szwecji do NATO.
Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie i akcesji Finlandii i Szwecji do NATO
Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie i akcesji Finlandii i Szwecji do NATOFoto: bbn.gov.pl

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda zaznaczył w rozmowie, że szybkie dołączenie Szwecji i Finlandii do struktur Sojuszu to gwarancja podniesienia bezpieczeństwa dla naszego regionu. Rozmowa odbyła się na prośbę strony węgierskiej.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Węgierska prezydent Katalin Novák, delegacja polskiego Sejmu i polski ambasador złożyli kwiaty w Balatonboglár - miejscu, w którym znajdowała się największa emigracyjna polska szkoła w czasie II wojny światowej. 23 marca to od szesnastu lat Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Udział prezydent Węgier w uroczystości w Balatonboglár jest symbolicznym przypomnieniem, że Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zapoczątkowali 16 lat temu prezydenci Lech Kaczyński i László Solyom.

Wraz z Katalin Novák pamięć o jednym z najważniejszych przejawów naszej przyjaźni uczciła grupa posłów do polskiego Sejmu, a także polski ambasador na Węgrzech Sebastian Kęciek.

Na całych Węgrzech odbywają się w tych dniach imprezy z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Jeszcze dziś w najbardziej znanym budapeszteńskim parku zostanie odsłonięta tzw. muzyczna ławeczka. Siadając przy niej, będzie można posłuchać utworów Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także