more_horiz
Wiadomości

Wszyscy ciężko ranni jeńcy zwróceni Rosji. Na Ukrainę trafiły ciała poległych żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 14:50
Ukraina przekazała Rosji w trybie jednostronnym wszystkich ciężko rannych rosyjskich jeńców wojennych, nadających się do transportu – poinformowały w piątek władze w Kijowie. Poinformowały również o sprowadzeniu do kraju kolejnych 83 ciał poległych ukraińskich żołnierzy.
Wszyscy ciężko ranni jeńcy zwróceni Rosji. Na Ukrainę trafiły ciała poległych żołnierzy
Wszyscy ciężko ranni jeńcy zwróceni Rosji. Na Ukrainę trafiły ciała poległych żołnierzyFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

"Ukraina zrealizowała akcję humanitarną, przekazując Rosji wszystkich ciężko rannych okupantów, których stan pozwalał na transport" – powiadomił sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych. Zaznaczył, że chodzi o jeńców, którzy trafili w ręce ukraińskie od początku inwazji, rozpoczętej w lutym ubiegłego roku.

"Wypełniając zobowiązania międzynarodowe i realizując art. 109-114 Konwencji Genewskiej, przy udziale Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Ukraina przekazała w trybie jednostronnym ciężko rannych i ciężko chorych jeńców" – podał sztab.

Podkreślił, że nie jest to "wymiana, lecz repatriacja", polegająca na przekazaniu ciężko rannych jeńców bez żadnych warunków – tak, jak przewiduje międzynarodowe prawo humanitarne.

Rosja przetrzymuje zakładników

"Jednocześnie państwo-agresor, systematycznie lekceważąc normy międzynarodowe, do tej pory przetrzymuje jako zakładników tysiące ukraińskich obywateli, w tym ciężko chorych i rannych, cywilów, dzieci i kobiety, ludzi starszych, a także tych jeńców, którzy trafili do niewoli przed rozpoczęciem inwazji" – wskazał.

Wszystkie te kategorie obywateli ukraińskich zgodnie z prawem międzynarodowym powinny zostać przekazane stronie ukraińskiej w ramach repatriacji (a nie wymiany) bez żadnych warunków.

"Rosja nie tylko przetrzymuje jako zakładników cywilów oraz osoby nie będące uczestnikami działań zbrojnych, ale także nie dopuszcza do nich przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża; nie zapewnia im kontaktu z bliskimi, pomocy medycznej, celowo tworząc nieludzkie warunki niewoli" – zaznaczył.

Potrzebna presja

Sztab zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o wywarcie presji na Rosję i zmuszenie jej do uwolnienia osób, przetrzymywanych ze złamaniem międzynarodowego prawa humanitarnego.

Z kolei ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych poinformowało w piątek, że do kraju sprowadzono z terenów kontrolowanych przez Rosję ciała kolejnych 83 ukraińskich wojskowych, którzy polegli w walkach.

3 marca informowano, że ogółem udało się sprowadzić ciała 1426 poległych żołnierzy ukraińskich.

Zobacz także:

pp/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także