more_horiz
Wiadomości

"Atak na jedno państwo NATO byłby atakiem na wszystkie". Prezydent USA o Sojuszu Północnoatlantyckim

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 22:16
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podkreślił, że atak na jedno państwo NATO byłby atakiem na całe NATO. Przemawiając przed kanadyjskimi parlamentarzystami w Ottawie, podkreślił, że Władimir Putin był dotychczas przekonany, że rozbije Sojusz, a stało się zupełnie inaczej.
Joe Biden: atak na jedno państwo NATO byłby atakiem na wszystkie
Joe Biden: atak na jedno państwo NATO byłby atakiem na wszystkieFoto: PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

- Kanada i Stany Zjednoczone jasno wyrażają nasze zobowiązanie wobec naszych sojuszników z NATO - utrzymamy silny i zjednoczony sojusz, będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO, a atak na jednego oznacza atak na wszystkich - podkreślił.

Amerykański przywódca, nawiązując do przyszłorocznego jubileuszu 75-lecia NATO, podkreślił, że jego kraj i Kanada odpowiadają i zobowiązują się do upewnienia się, iż NATO może odstraszyć wszelkie zagrożenia, bronić się przed jakąkolwiek agresją z którejkolwiek strony, co jest podstawą bezpieczeństwa obu narodów.

Joe Biden przypomniał zjednoczoną odpowiedź USA i Kanady oraz innych krajów na agresję Rosji na Ukrainę. Podkreślił, że 50 krajów wspólnie pracuje nad tym, aby Ukraina mogła się obronić.

Sankcje na Rosję

- Dostarczamy systemy obrony powietrznej, systemy artyleryjskie, amunicję, pojazdy opancerzone, czołgi i wiele więcej - jak dotąd dziesiątki miliardów dolarów - wymieniał.

Amerykański prezydent przypomniał, że państwa G7 nakładają na Rosję sankcje, a Moskwa pociągana jest do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.
- A Kanada i Ameryka otworzyły ramiona dla ukraińskich uchodźców - dodał.


Posłuchaj
00:26 12269378_2.mp3 Prezydent USA: atak na jedno państwo NATO byłby atakiem na wszystkie (IAR)

Joe Biden podkreślił też amerykańsko-kanadyjską współpracę wokół regionu Indo-Pacyfiku.
W Ottawie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotkał się m.in. z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Czytaj także:

IAR,pkur

Zobacz także

Zobacz także