more_horiz
Wiadomości

Rosyjska ofensywa na Bachmut przystopowała. Brytyjczycy o sytuacji na froncie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 12:21
- Rosyjska ofensywa na Bachmut w Donbasie w znacznej mierze przystopowała - podkreśliło ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Według resortu jest to skutek wyniszczenia rosyjskich sił. Duże straty podczas obrony miasta poniosła też armia ukraińska.
Ukraińskie Siły Zbrojne stopniowo przejmują inicjatywę na froncie
Ukraińskie Siły Zbrojne stopniowo przejmują inicjatywę na froncieFoto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy / Twitter

Sytuację strony rosyjskiej mogły też pogorszyć napięcia pomiędzy resortem obrony Rosji a najemniczą firmą tzw. grupą Wagnera, która również ma swoich bojowników na tym odcinku - zaznaczyło ministerstwo w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Według resortu działania Rosji najprawdopodobniej skupiły się na Awdijiwce na południu od Bachmutu i okolicach miejscowości Kreminna i Swatowe na północy. Tam - jak czytamy - rosyjskie siły najprawdopodobniej będą dążyć do ustabilizowania linii frontu. Świadczy to o powrocie do bardziej defensywnego planu w związku z niesatysfakcjonującymi rezultatami ofensywy.

Zobacz także:

Tempo operacji rosyjskich wokół Bachmutu zwalnia prawdopodobnie dlatego, że moskiewskie dowództwo chce podejmować próby ofensywy na innych odcinkach frontu - ocenia Instytut Studiów Wschodnich, amerykański think tank.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w środę, że potencjał ofensywny sił rosyjskich w rejonie Bachmutu maleje, a starć bojowych w samym mieście jest mniej, przy czym sytuacja taka dotyczy kilku ostatnich dni. Siły rosyjskie zwiększają obecnie tempo swoich operacji ofensywnych wokół Awdijiwki, dążąc do otoczenia tej miejscowości.

Prawdopodobnie Rosjanie robią to kosztem operacji wokół Bachmutu i wstrzymanej ofensywy w pobliżu Wuhłedaru - podał ośrodek analityczny.

PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także