more_horiz
Wiadomości

Białorusini Dzień Wolności świętowali poza krajem. Centrum Mińska patrolowane przez milicję

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 22:50
Białorusini świętują 105. rocznicę ogłoszenia niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej. Odbywają się wiece i manifestacje w różnych krajach, w tym w Polsce, w których przebywają dziesiątki tysięcy uchodźców z Białorusi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Albert Jerzy Wiażbicki/radyjo.net

Reżim Aleksandra Łukaszenki nie uznaje tej daty, ponieważ niepodległa republika z 1918 roku przeciwstawiła się władzy bolszewików w Moskwie.

W ciągu ostatnich dwóch dni w całej Białorusi odbyły się prewencyjne zatrzymania opozycjonistów w celu niedopuszczenia ich do jakichkolwiek akcji upamiętniających to wydarzenie. Centrum stolicy kraju Mińska patroluje milicja. Rozmieszczony jest także specjalny sprzęt do zwalczania manifestacji.

Dzień Wolności

Manifestacja z okazji Dnia Wolności odbyła się w sobotę w Białymstoku; jej uczestnicy apelowali o jednoczenie się wszystkich Białorusinów, którzy chcą, aby Białoruś była demokratyczna i niepodległa.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wyraził przekonanie, że Białoruś znów będzie wolna i niezależna. Premier Ingryda Szimonyte oświadczyła, że Litwa nigdy nie uzna sfałszowanych wyborów i reżimu Łukaszenki.

W Wilnie Białorusini zgromadzili się przed budynkiem litewskiego Sejmu. Na maszcie przed budynkiem podniesiona została biało-czerwono-biała flaga. Następnie złożono kwiaty na cmentarzu na Rossie na grobie białoruskiego działacza i ministra spraw zagranicznych BRL w latach 1918-1919 Antona Łuckiewicza, a także jego brata Iwana.

Mieszkający w Tbilisi Białorusini zgromadzili się na pochodzie w centrum gruzińskiej stolicy. Prócz biało-czerwono-białych flag uczestnicy przynieśli na demonstrację również żółto-niebieskie flagi ukraińskie.

Proklamowanie niepodległości

W 1918 r. białoruskie środowiska narodowe próbowały wykorzystać zamęt w Rosji i utworzyć własne państwo na terenach okupowanych przez Niemcy. Choć BRL nie przetrwała jako państwo, to właśnie ona jest przez środowiska niezależne i opozycję uważana za początek białoruskiej państwowości.

Co roku 25 marca, w rocznicę proklamowania niepodległej BRL, środowiska opozycyjne i niezależne obchodzą Dzień Wolności, nieoficjalne święto niepodległości. Po protestach wyborczych z 2020 roku obchodzenie święta, nawet nieformalne, stało się niemożliwe z powodu fali represji wszczętych przez władze w Mińsku.

W poprzednich latach w rocznicę niepodległej republiki odbywały się wielkie manifestacje i starcia z milicją.

Czytaj także:

IAR,PAP,pkur

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także