more_horiz
Wiadomości

Putin straszy rozmieszczeniem broni nuklearnej na Białorusi. Twierdzi, że dogadał się z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 20:30
Władimir Putin zagroził, że Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi. W wywiadzie dla telewizji Rossija 24, rosyjski dyktator powiedział, że zawarł porozumienie w tej sprawie z Mińskiem. Zaznaczył, że rozmawiał o tym z Aleksandrem Łukaszenką.
Władimir Putin: Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi
Władimir Putin: Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na BiałorusiFoto: Shutterstock/ID1974,Frederic Legrand - COMEO

Jak mówił Putin, "taki krok nie będzie naruszeniem układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej" i dodał, że "amerykańska broń nuklearna już jest rozmieszczona na terytoriach ich europejskich sojuszników". Poinformował, że magazyn na rosyjską broń nuklearną na Białorusi będzie gotowy do 1 lipca.

Dyktator dał też do zrozumienia, że to odpowiedź Moskwy na doniesienia, iż Wielka Brytania chce przekazać Ukrainie pociski zawierające zubożony uran. Londyn zdementował te informacje, twierdząc, że takie pociski nie mają nic wspólnego z bronią jądrową.

Zubożony uran to produkt odpadowy procesu wzbogacania uranu. Stosuje się go m.in. w przemyśle zbrojeniowym do produkcji pocisków przeciwpancernych, bo pozwala na skuteczniejsze przebicie pancerza czołgu.

Wojna na Ukrainie

Od początku agresji Rosji na Ukrainę Białoruś udostępnia rosyjskiej armii swoje terytorium, infrastrukturę wojskową, transportową i logistyczną. W początkowym okresie wojny z terytorium Białorusi Rosjanie przeprowadzili m.in. atak na Kijów.

Z wojskowego i prawno-międzynarodowego punktu widzenia Mińsk jest bezpośrednim uczestnikiem tzw. specjalnej operacji wojskowej, jak ją nazywa rosyjska propaganda.

Czytaj także:

IAR,pkur

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także