more_horiz
Wiadomości

Duża delegacja czeskich polityków poleciała na Tajwan. Celem wizyty m.in. wymiana gospodarcza

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 03:15
W niedzielę na Tajwan przyleciała ponad 150-osobowa delegacja, na której czele stoi przewodnicząca Izby Poselskiej, niższej izby czeskiego parlamentu, Markéta Pekarová Adamová – podało tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Przewodnicząca niższej izby czeskiego parlamentu rozpoczęła wraz ze 150-osobową delegacją wizytę na Tajwanie
Przewodnicząca niższej izby czeskiego parlamentu rozpoczęła wraz ze 150-osobową delegacją wizytę na TajwanieFoto: Shutterstock//Lifestyle Travel Photo

Pozostali członkowie delegacji, którzy przylecieli na Tajwan czeskim rządowym samolotem, to przedstawiciele parlamentu, rządu, świata biznesu, organizacji pozarządowych oraz akademii. Na lotnisku w niedzielę późnym popołudniem delegację witał szef MSZ Tajwanu Joseph Wu oraz przewodniczący Yuanu Legislacyjnego (tajwańskiego parlamentu), You Si-kun.

Spotkania z rządem Tajwanu

Podczas trwającej 5 dni wizyty, czeska delegacja spotka się z wysokimi rangą przedstawicielami tajwańskiego rządu, w tym w poniedziałek z prezydent Tsai Ing-wen. Markéta Pekarová Adamová przemówi również w tajwańskim parlamencie.

Delegacja jest największą tego typu w historii relacji tajwańsko-czeskich. Według Adamovej "gdyby czeski rząd wysłał na Tajwan jeszcze jeden samolot, to i ten samolot byłby pełen, bo wciąż było wielu przedsiębiorców, przedstawicieli środowisk artystycznych i samorządowców, którzy chcieli odwiedzić Tajwan."

Jak zauważyła również Adamová, chociaż Czechy i Tajwan dzieli duża odległość, to [kraje te - PAP] wyznają te same podstawowe wartości, i dlatego Czechy stoją po stronie Tajwanu. Adamová dodała, że chce, aby mieszkańcy Tajwanu wiedzieli, że Tajwan nie jest odizolowany i że ma wielu przyjaciół w społeczności międzynarodowej.

Jak zauważył minister Wu, wizyta Adamovej nastąpiła w czasie ostrzeżeń ze strony Chin i jest świadectwem silnej przyjaźni między Tajwanem a Republiką Czeską.

Część biznesowa delegacji jest związana m.in. z obszarami nanotechnologii, półprzewodników, innowacji w ochronie zdrowia, sztucznej inteligencji, inteligentnych miast i energetyki.

Wymiana gospodarcza

Na wtorek zaplanowano również oficjalne otwarcie Czeskiego Hubu, nowej instytucji promującej wymianę gospodarczą i badawczą, utworzonego w kooperacji pomiędzy czesko-tajwańską Izbą Biznesową oraz czeskim think tankiem European Values Center for Security Policy.

- Czeski Hub będzie miejscem goszczącym czeskich przedsiębiorców, ekspertów rządowych i pozarządowych oraz dziennikarzy odwiedzających Tajwan w najbliższych latach. Naszym celem jest zapewnienie czeskim gościom podstawowej orientacji w środowisku lokalnym, odpowiedniego kontaktu z ich partnerami i przestrzeń, z której mogą działać przez kilka tygodni lub miesięcy. Swój sukces będziemy mierzyć liczbą Czechów, którym pomożemy nawiązać relacje z ich tajwańskimi parterami w nadchodzących latach – stwierdził Jakub Janda, dyrektor European Values Center for Security Policy.

Mimo braku stosunków dyplomatycznych Tajwan i Czechy utrzymują stałe kontakty od czasu otwarcia wzajemnych przedstawicielstw w 1991 i 1993 r., odpowiednio w Pradze i w Tajpej.

Stosunki dwustronne ociepliły się od czasu, gdy przewodniczący czeskiego Senatu Miloš Vystrčil odwiedził wraz z 80-osobową delegacją Tajwan w 2020 r. Vystrčil stwierdził wówczas, że "jest Tajwańczykiem", nawiązując tym samym do słów Johna F. Kennedy’ego "jestem Berlińczykiem", które padły w 1963 roku.

W styczniu 2023 roku prezydent Tsai Ing-wen rozmawiała telefonicznie z prezydentem Czech Petrem Pavelem, by złożyć mu gratulacje z okazji objęcia nowego stanowiska. Oba te wydarzenia spotkały się z ostrą krytyką i sprzeciwem Chin.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także