more_horiz
Wiadomości

Strzelanina na Zachodnim Brzegu. Dwóch izraelskich żołnierzy zostało rannych

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 03:50
Dwóch izraelskich żołnierzy zostało rannych w sobotę w wyniku strzelaniny w mieście Huwara na Zachodnim Brzegu - podał Reuters. Odpowiedzialność za atak przejęła palestyńska grupa zbrojna.
Dwóch żołnierzy zostało rannych w wyniku strzelaniny na Zachodnim Brzegu
Dwóch żołnierzy zostało rannych w wyniku strzelaniny na Zachodnim BrzeguFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Jeden z rannych żołnierzy jest w stanie poważnym, podczas gdy drugi doznał lżejszych obrażeń - podał portal "The Times of Israel". Obaj mężczyźni zostali zabrani przez wojskowych medyków do szpitala. Izraelska armia podała, że prowadzi pościg za podejrzanym.

Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (PLFP) przejął odpowiedzialność za atak.

Kolejna strzelanina

Reuters przypomina, że to już trzecia strzelanina w Huwarze w ciągu miesiąca, co wzbudza obawy przed eskalacją podczas Ramadanu, który jest obchodzony przez muzułmanów na całym świecie jako miesiąc postu, modlitwy, refleksji i wspólnoty i który częściowo zbiega się z żydowskim świętem Paschy. W przeszłości ten okres był czasem kiedy dochodziło do wybuchów przemocy - zaznacza Reuters.

Pod koniec lutego doszło w Huwarze do ataku Palestyńczyków, w wyniku którego zginęło dwóch izraelskich braci. W kilka godzin po tym incydencie osadnicy żydowscy spalili domy i samochody należące do Palestyńczyków w mieście, zabijając co najmniej jednego Palestyńczyka.

W ciągu ostatniego roku siły izraelskie zabiły ponad 250 Palestyńczyków (bojowników i cywilów), podczas gdy ponad 40 Izraelczyków i obcokrajowców zginęło w palestyńskich atakach. Palestyńczycy dążą do utworzenia swojego państwa na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Jerozolimie Wschodniej i w Strefie Gazy, czyli na obszarach, które Izrael zdobył w wojnie w 1967 roku. Rozmowy pokojowe prowadzone przez USA utknęły w 2014 roku w martwym punkcie. Palestyńczycy twierdzą, że Izrael sprzeciwia się temu między innymi rozbudowując swoje osiedla na okupowanych terenach.

Czytaj także:

Zobacz także: podcast Wojciecha Cegielskiego "Strefa Gazy - największe więzienie świata"

dz/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także