more_horiz
Wiadomości

Putin straszy bronią nuklearną. Kijów apeluje o zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 16:48
Oświadczenia Rosji o zamiarze rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi to kolejny prowokacyjny krok zbrodniczego reżimu Putina, podważający fundamenty Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, architekturę rozbrojenia jądrowego i cały system bezpieczeństwa międzynarodowego - podkreśliło w oficjalnym oświadczeniu ukraińskie MSZ.
Kijów żąda zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ po zapowiedzi Moskwy rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi
Kijów żąda zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ po zapowiedzi Moskwy rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na BiałorusiFoto: Oleg Elkov / Shutterstock

Ministerstwo poinformowało, że żąda natychmiastowego zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Do tego zaznaczyło, że zamiary rosyjskich władz muszą wzbudzić szczególny niepokój całej światowej społeczności, ponieważ Rosja deklaruje je kontynuując swoją niesprowokowaną wojnę przeciwko Ukrainie.

"Pomimo przerażających zbrodni wojennych, które towarzyszą tej agresji przeciwko suwerennemu państwu, Rosja demonstruje swoją niezdolność do zwycięstwa na polu bitwy" - podkreślił ukraiński resort dyplomacji.

"Wzywamy G7 i UE do ostrzeżenia Białorusi"

Wezwał również do wyciągnięcia międzynarodowych konsekwencji wobec Białorusi, jeżeli zgodzi się ona na rozmieszczenie rosyjskiej broni jądrowej na swoim terytorium.

MSZ zaznaczyło: "Wzywamy państwa G7 i Unii Europejskiej do ostrzeżenia władz białoruskich o konsekwencjach dla Białorusi, jeśli zgodzi się ona na przyjęcie na swoim terytorium taktycznej broni jądrowej z Rosji" - zaznaczyło MSZ.

W komunikacie dodano, że Ukraina oczekuje skutecznego przeciwdziałania szantażowi nuklearnemu Kremla od Wielkiej Brytanii, Chin, USA i Francji jako stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, na "których spoczywa szczególna odpowiedzialność za zapobieganie groźbie agresji z użyciem broni jądrowej".

"Putin chce zastraszyć Zachód"

W sobotę rosyjski dyktator Władimir Putin oświadczył, że jego kraj zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową.

Według Putina Rosja przekazała Białorusi m.in. 10 samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.

W ocenie amerykańskiego think tanku Instytut Badań nad Wojną - krok, który zapowiedział Putin, w sensie wojskowym nie wpływa na ryzyko eskalacji obecnej wojny do poziomu nuklearnego, lecz jest elementem kampanii informacyjnej mającej zastraszyć Zachód.

Czytaj także:

PAP/łl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także