more_horiz
Wiadomości

Rosja rozmieści broń jądrową na Białorusi? Minister ds. UE: reakcja Zachodu powinna być spokojna i stanowcza

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 13:25
Spokojnej i stanowczej - takiej reakcji Zachodu na rosyjską zapowiedź skierowania na Białoruś taktycznej broni jądrowej oczekuje minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.
Minister ds. UE: reakcja Zachodu na zapowiedź Rosji ws. taktycznej broni jądrowej powinna być spokojna i stanowcza
Minister ds. UE: reakcja Zachodu na zapowiedź Rosji ws. taktycznej broni jądrowej powinna być spokojna i stanowczaFoto: Free Wind 2014/Shutterstock

Polityk ocenił na briefingu prasowym w Poznaniu, że zapowiedź Władimira Putina jest elementem eskalacji narracyjnej i ma wywołać "efekt mrożący" na Zachodzie. Dodał, że tego typu działaniom nie można dać się zastraszyć.

W sobotę Władimir Putin oświadczył, że Rosja zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Poinformował, że magazyn na rosyjską broń nuklearną na Białorusi będzie gotowy do 1 lipca.
W tej sprawie ukraińska dyplomacja zażądała niezwłocznego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Posłuchaj
00:29 12272371_1.mp3 Minister ds. UE: reakcja Zachodu na zapowiedź Rosji ws. taktycznej broni jądrowej powinna być spokojna i stanowcza (IAR)

Z kolei rzecznik NATO powiedziała, że rosyjska retoryka jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna". - NATO jest czujne, dokładnie monitorujemy sytuację - oświadczyła Oana Lungescu. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ocenił, że ewentualne rozmieszczenie rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi będzie stanowiło zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa.

Czytaj także:

dn/IAR


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także