more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ: dopuszczenie rosyjskich sportowców do Igrzysk Olimpijskich byłoby skrajną hipokryzją

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 09:23
- MKOl jest depozytariuszem wartości olimpijskich takich jak przede wszystkim pokój, więc byłaby to skrajna hipokryzja, gdyby państwo agresor, jakim jest Rosja, mogło nawet pod neutralną flagą wystawić w Igrzyskach Olimpijskich swoich reprezentantów - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Wiceszef MSZ: dopuszczenie rosyjskich sportowców do Igrzysk Olimpijskich byłoby skrajną hipokryzją
Wiceszef MSZ: dopuszczenie rosyjskich sportowców do Igrzysk Olimpijskich byłoby skrajną hipokryzjąFoto: Shutterstock.com/keitma

W poniedziałek polski resort dyplomacji opublikował wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy i Estonii dotyczące udziału sportowców z Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi w międzynarodowych zawodach sportowych.

"Nie ma ani jednego powodu, aby odejść od zasady wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców, ustanowionej przez MKOl ponad rok temu, zaraz po rozpoczęciu rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Jesteśmy głęboko przekonani, że teraz nie można rozważać otwarcia rosyjskim i białoruskim sportowcom możliwości powrotu na igrzyska olimpijskie w jakimkolwiek statusie" - głosi oświadczenia opublikowane przez polski MSZ.

"Putin wykorzystuje sport do polityki"

Jabłoński podkreślił, że rosyjscy i białoruscy sportowcy nie powinni zostać dopuszczeni do zawodów ani pod flagami swoich krajów, ani pod flagą neutralną.

- To są ludzie, którzy często są zresztą żołnierzami, mają stopnie wojskowe, w pełni służą reżimowi rosyjskiemu, aparatowi władzy i machinie wojennej. Nie ma żadnego powodu, żeby ludzie, którzy wspierają zbrodnie - agresję na Ukrainie mieli być dopuszczeni do startu, powinna być całkowita blokada - powiedział Jabłoński.

Argumentował, że Władimir Putin wykorzystuje sport do polityki i nie powinno się na to pozwalać. Jabłoński ocenił, że dla Putina "sport jest esencją propagandy".

>>Paryż 2024: bojkot igrzysk sposobem na wykluczenie Rosji? Środki gigantów mogą przekonać MKOl<<

Wiceszef MSZ dodał, że nawet jeśli sportowcy rosyjscy startują pod flagą neutralną, to później Rosja i aparat władzy rosyjskiej wykorzystuje ich propagandowo do konsolidacji swojej władzy, do pokazywania Rosjanom, że wcale nie ma żadnej izolacji, bo Rosjanie cały czas są dopuszczani i mogą wygrywać na arenach sportowych z przedstawicielami innych państw.

Jabłoński był dopytywany, czy polski rząd będzie rozmawiał z MKOl-em ws. niedopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do startów np. podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w przyszłym roku. "Te rozmowy toczą się przede wszystkim na poziomie ministerstw sportu i liczymy na to, że uda się doprowadzić do tego, że po prostu sportowcy z krajów agresorów nie zostaną dopuszczenia do Igrzysk" - powiedział Jabłoński.

"Pokój jest naczelną wartością"

Podkreślił, że MKOl jest też depozytariuszem wartości olimpijskich, przede wszystkim pokoju. - Pokój jest naczelną wartością, którą reprezentują wszyscy olimpijczycy, więc byłoby to skrajna hipokryzja, gdyby państwo agresor mogło nawet pod neutralną flagą swoich reprezentantów wystawiać - podkreślił wiceszef MSZ.

MKOl wprowadził ograniczenia wobec Rosji i Białorusi 28 lutego 2022 r., cztery dni po inwazji Kremla na Ukrainę, lecz obecnie jest niechętny całkowitemu wykluczeniu sportowców z tych krajów z Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. w obawie przed powrotem do bojkotów z czasów zimnej wojny. Bierze pod uwagę możliwość dopuszczenia ich do zmagań w stolicy Francji na zasadach neutralności, bez możliwości prezentowania barw narodowych czy odgrywania hymnów.

Od 2016 r. dożywotnią członkinią MKOl jest major rosyjskiej armii Jelena Isinbajewa. Znana lekkoatletka, dwukrotna mistrzyni olimpijska i trzykrotna mistrzyni świata w skoku o tyczce była instruktorem w wojskowym klubie CSKA Moskwa. W wyborach prezydenckich w Rosji w 2018 r. weszła w skład Putin Team, który promował kandydaturę gospodarza Kremla.

Drugim członkiem MKOl z Rosji (od 1996 r.) jest Szamil Tarpiszczew, były reprezentant Związku Radzieckiego w tenisie i osobisty trener tenisowy pierwszego prezydenta niekomunistycznej Rosji Borysa Jelcyna. Jest doradcą Władimira Putina ds. kultury fizycznej i sportu. Stoi na czele Federacji Tenisa Rosji. 

Polskie Radio będzie Oficjalnym Nadawcą Igrzysk w Paryżu. Na relacje i transmisje zapraszamy na anteny oraz do portalu PolskieRadio24.pl

XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024 r.  

Czytaj także:

pap/koz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także