Mateusz Morawiecki w Rumunii: jesteśmy filarami NATO w tej części Europy
2023-03-28, 15:15
- Polska i Rumunia to najbliżsi sojusznicy amerykańscy. Mało jest państw, które są tak proeuropejskie i proamerykańskie jak Polska i Rumunia. Jesteśmy filarami Paktu Północnoatlantyckiego w tej części Europy - mówił premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się w Bukareszcie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił podczas wspólnej konferencji z Klausem Iohannisem, że Polska i Rumunia podobnie podchodzą do tego, jak walczyć z zagrożeniami dla Europy. Zaznaczył, że podczas szczytu Rady Europejskiej oba państwa miały podobne stanowisko ws. eksportu zboża z Ukrainy czy wyzwań związanych z wojną na Ukrainie.
Premier Morawiecki: stanęliśmy murem za Ukrainą
- Prezydent (Iohannis) jest jednym z tych, nielicznych, muszę powiedzieć, unijnych liderów, którym nie trzeba tłumaczyć ryzyk, które są za naszą wschodnią granicą, bo sam je rozumie. Podobnie podchodzimy do tego, jak należy z nimi walczyć - zaznaczył Morawiecki.
Szef polskiego rządu wskazał, że Inicjatywa Trójmorza "bardzo łączy" Polskę i Rumunię. Zauważył, że Trójmorze ma potencjał gospodarczy, który "może świetnie się przysłużyć" wszystkim krajom zaangażowanym w ten format.
- Od początku rosyjskiej agresji Polska i Rumunia stanęły murem za Ukrainą, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że ukraińscy żołnierze umierają także za naszą wolność. Pomoc humanitarna, gospodarcza, ściśle przestrzegane sankcje, z którymi czasami musimy się borykać, bo wiemy doskonale, że Rosja stara się je obchodzić. Więc my w kolejnym pakiecie proponujemy kolejne uszczelnienia - wskazał polski premier. Zaznaczył, że sankcje to broń Zachodu przeciw Rosji.
"Jesteśmy filarem NATO w regionie"
- Polska i Rumunia są również najbliższymi sojusznikami amerykańskimi. Mało jest zresztą państw, może jeszcze Litwa, które są tak proeuropejskie i proamerykańskie jak Polska i Rumunia. Jesteśmy filarami Paktu Północnoatlantyckiego w tej części Europy - mówił Mateusz Morawiecki.
Polityk zaznaczył, że Warszawa i Bukareszt "chcą realnie wzmacniać Pakt Północnoatlantycki". - To się dzieje również poprzez umocnienie współpracy wojskowej. Modernizacja armii, w przyszłości wspólne zakupy, ale także wspólne utrzymanie broni, szkolenia, to już się dzieje i jest wyraźnym znakiem pogłębionej współpracy między Polską i Rumunią. Dbamy o wzajemne relacje, a ich siłę potwierdza obecność polskich żołnierzy w Rumunii i rumuńskich żołnierzy w Polsce - powiedział premier.
REKLAMA
Prezydent Iohannis: Polska to nasz niezawodny sojusznik
Rumuński polityk podkreślił "bardzo wysoki poziom współpracy dwustronnej w dziedzinie bezpieczeństwa". - Zarówno w dziedzinie stosunków dwustronnych, jak i na poziomie sojuszniczym. Naszym celem jest to, by nasze bliskie więzi w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony zostały zdublowane solidną i owocną współpracą gospodarczą, współmierną do obu naszych gospodarek. Polska to jeden z największych partnerów handlowych Rumunii w regionie. W 2022 r. dwustronna wymiana handlowa osiągnęła rekordowy poziom prawie 11 miliardów euro - mówił prezydent Klaus Iohannis.
Dodał, że i Rumunia, i Polska "jednoznacznie utrzymują swoje wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne". - Od początku tej wojny Rumunia jest w czołówce działań wspierających Ukrainę i naród ukraiński. Powtarzaliśmy wspólnie, że tylko Kijów może decydować o parametrach rozmów pokojowych z Moskwą. Zgodziliśmy się z premierem Morawieckim co do wzmocnienia dwustronnej koordynacji w ramach Unii Europejskiej i NATO, by dalej w pełni wspierać Ukrainę - poinformował prezydent Rumunii.
ms/KPRM, IAR, PAP
REKLAMA
REKLAMA