more_horiz
Wiadomości

Kolejny dzień strajków przeciw reformie emerytalnej we Francji. Doszło do starcia demonstrantów z policją

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 17:35
Jak donosi "Le Figaro", "ogień podłożony w pobliżu szkoły medycznej w Nantes rozprzestrzenił się i wymagał przyjazdu straży pożarnej". W kilku miastach Francji, gdzie we wtorek odbywają się demonstracje przeciwko reformie emerytalnej, doszło po południu do starć z policją. Paryski marsz, centralny punkt protestu, wyruszył z placu Republiki w spokojnej atmosferze.
We Francji w kilku miastach starcia demonstrujących przeciwko reformie emerytalnej z policją.
We Francji w kilku miastach starcia demonstrujących przeciwko reformie emerytalnej z policją.Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Do starć z policją doszło w Rennes - policja użyła tam gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom, którzy próbowali ustawić barykadę z drewnianych paneli i koszy na śmieci. W Lyonie policja została obrzucona kamieniami, które poleciały również w kierunku witryn sklepowych. Wyrwano też drzwi oddziału jednego z banków. Policja odpowiedziała użyciem gazu łzawiącego.

"Podpalony samochód i śmietniki"

W Nantes wybito szyby w sądzie administracyjnym. "Ogień podłożony w pobliżu szkoły medycznej rozprzestrzenił się i wymagał przyjazdu straży pożarnej. Spłonął również samochód, a przed sądem administracyjnym gaszone są również podpalone śmietniki" - donosi dziennik "Le Figaro". 

Główny dworzec kolejowy w Marsylii został po południu zablokowany przez setki demonstrantów. Ruch kolejowy został całkowicie wstrzymany. Wcześniej demonstranci zablokowali też paryski Dworzec Lyoński.

Czytaj także:

W Bordeaux marsz odbył się spokojnie, jednak po jego zakończeniu kilkudziesięciu radykałów zaczęło rzucać różnymi przedmiotami w stronę policji. Podczas ostatnich protestów w tym mieście podpalono ratusz.

Po wyruszeniu po godz. 14 z placu Republiki marsz w Paryżu przeciwko reformie emerytalnej przebiega na razie bez żadnych incydentów.

Strajki przeciw reformie emerytalnej

We Francji trwają demonstracje i strajki przeciwko reformie emerytalnej przewidującej podniesienie wieku przejścia na emeryturę z 62 na 64 lata.

PAP/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także