more_horiz
Wiadomości

Rosja może użyć broni nuklearnej? John Kirby odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 20:32
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone nie widzą żadnych oznak, by Rosja przybliżała się do użycia broni nuklearnej na Ukrainie. Kirby nie odpowiedział na pytanie Polskiego Radia, jaka będzie odpowiedź Waszyngtonu, jeśli Moskwa zdecyduje się rozmieścić taktyczne pociski nuklearne na Białorusi. Retorykę płynącą z Kremla nazwał nieodpowiedzianą.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby: nie widzimy oznak, by Rosja przenosiła pociski nuklearne
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby: nie widzimy oznak, by Rosja przenosiła pociski nuklearneFoto: EVELYN HOCKSTEIN / Reuters / Forum

Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał Johna Kirby’ego, jaka będzie odpowiedź Stanów Zjednoczonych, jeśli Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi i czy prezydent Joe Biden będzie wówczas gotów na przeniesienie amerykańskich pocisków nuklearnych bliżej Rosji, na przykład do Polski.

- Nie będę mówił o hipotetycznych scenariuszach. Retoryka wychodząca z Rosji od początku tej wojny, jeśli chodzi o broń jądrową i broń masowego rażenia, jest lekkomyślna i nieodpowiedzialna - powiedział Kirby.

Posłuchaj
00:54 12275324_1.mp3 John Kirby odpowiada Polskiemu Radiu na pytanie dotyczące rozmieszczenia przez Rosję broni nuklearnej na Białorusi. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

Kirby: Nie dostrzegamy żadnych oznak, by Putin przybliżał się do użycia taktycznej broni jądrowej

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu dodał, że USA, najlepiej jak potrafią, przyglądają się działaniom Rosji. - Nie zaobserwowaliśmy żadnych ruchów ze strony pana Putina, by realizował swoją zapowiedź i nie dostrzegamy żadnych oznak, by Putin przybliżał się do użycia taktycznej broni jądrowej na Ukrainie lub prowadził przygotowania do jej użycia - powiedział.

Kirby dodał, że USA nie zaobserwowały niczego, co by mogło je skłonić do zmiany swojej "postawy nuklearnej".

Czytaj także:

ms/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także