more_horiz
Wiadomości

TikTok pod ostrzałem. Estonia blokuje go na wszystkich urządzeniach wydawanych urzędnikom

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 12:04
Aplikacja TikTok zostanie zablokowana na wszystkich urządzeniach wydawanych urzędnikom przez państwo - zapowiedział cytowany w środę przez estońskie media Kristjan Jarvan, minister przedsiębiorczości i technologii Estonii.
Rząd: TikTok zostanie zablokowany na wszystkich urządzeniach wydawanych urzędnikom przez państwo
Rząd: TikTok zostanie zablokowany na wszystkich urządzeniach wydawanych urzędnikom przez państwoFoto: XanderSt/shutterstock

- Aplikacja zostanie zablokowana na wszystkich wydawanych przez władze centralne urządzeniach jeszcze w tym miesiącu - powiedział Jarvan. - Jeśli urzędnik będzie korzystał z aplikacji w trakcie pracy, ale na telefonie prywatnym, nie będziemy w to ingerować - dodał.

W wielu krajach zachodnich pojawiły się obawy dotyczące zakresu monitorowania aktywności użytkowników aplikacji założonej przez znajdującą się w Chinach firmę ByteDance. Firmy prywatne są zobowiązane do udostępniania chińskim władzom danych, jeśli zostaną do tego przez Pekin wezwane.
Zakaz używania TikToka na telefonach służbowych urzędników państwowych wprowadziły już m.in. USA, Francja czy Nowa Zelandia.

Polska rada ds. Cyfryzacji wydała zalecenia

Działająca przy premierze Rada do spraw Cyfryzacji podjęła uchwałę w sprawie chińskiej aplikacji TikTok. Zarekomendowała w niej usunięcie platformy z urządzeń służbowych przez urzędników i pracowników administracji publicznej.

Informację potwierdził IAR pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński i dodał, że Rada jest organem doradczym, dlatego jej stanowisko nie jest w jakikolwiek sposób wiążące dla instytucji i obywateli, nie zakazuje korzystania z aplikacji w Polsce.

W oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze minister zaznaczył, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo informacji przetwarzanych na urządzeniach służbowych każdorazowo spoczywa na konkretnej instytucji i stanowisko Rady tego nie zmienia.

Janusz Cieszyński napisał również, że Rada w swoim stanowisku nie przedstawiła technicznych dowodów potwierdzających zagrożenia płynące z posiadania TikToka na telefonie, choć zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, które budzą obawy o bezpieczeństwo aplikacji. Na przykład firma przyznała się do inwigilowania amerykańskich dziennikarzy.

W ocenie Cieszyńskiego, Rada biorąc pod uwagę regulacje obowiązujące w Chinach, ostrzega przed przechowywaniem na urządzeniu z aplikacją TikTok wrażliwych danych wykorzystywanych przez administrację państwową.

W ostatnim czasie zakaz korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych otrzymali między innymi przedstawiciele administracji z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych czy Komisji Europejskiej.

Czytaj także:

dn/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także