Turcja za członkostwem Finlandii w NATO. Müller: to zwiększa bezpieczeństwo całej Europy
- Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Turcji o ratyfikacji wniosku Finlandii o przystąpienie do NATO; Polska od samego początku popierała akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu, bo tego typu działanie zwiększa bezpieczeństwo całej Europy - mówił rzecznik rządu Piotr Müller. Liczymy, że Szwecja również uzyska taką zgodę - dodał.
2023-03-31, 10:42
Parlament Turcji ratyfikował w czwartek wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO, usuwając ostatnią przeszkodę w długo opóźnianym przystąpieniu tego kraju do zachodniego sojuszu wojskowego. Za ratyfikacją głosowało 276 obecnych posłów, kilka dni po tym jak ratyfikację poparł parlament Węgier. Zdaniem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, w przeciwieństwie do Szwecji, Finlandia wypełniła swoje zobowiązania wynikające z memorandum podpisanego w zeszłym roku, na mocy którego oba kraje aplikujące do NATO zobowiązały się do zajęcia się kwestiami bezpieczeństwa Turcji.
- Przyjmujemy z zadowoleniem tę decyzję - powiedział Müller. Przypomniał, że Polska od samego początku popierała akcesję Finlandii i Szwecji do NATO. - Przekonywaliśmy wszystkich członków NATO do szybkiego przyjęcia tych krajów do sojuszu obronnego. Tego typu działanie zwiększa bezpieczeństwo całej Europy - podkreślił.
Sprawa Szwecji
- Liczymy, że niebawem Szwecja również uzyska taką zgodę - dodał rzecznik polskiego rządu.
Erdogan pytany w tym tygodniu o członkostwo Szwecji w NATO, powiedział dziennikarzom: "Są pewne rzeczy, których od nich oczekujemy. Muszą się one najpierw spełnić".
Rząd turecki oskarża Szwecję o zbytnią wyrozumiałość wobec grup, które uważa za organizacje terrorystyczne i zagrażające bezpieczeństwu, w tym bojowych grup kurdyjskich i osób związanych z próbą zamachu stanu w Turcji w 2016 roku.
REKLAMA
Oprócz Turcji, jedynym krajem NATO, który nie zatwierdził jeszcze wniosku akcesyjnego Szwecji, są Węgry. Rząd Węgier twierdzi, że niektórzy szwedzcy politycy wygłaszali krzywdzące wypowiedzi na temat stanu węgierskiej demokracji i odgrywali aktywną rolę w zamrożeniu miliardów funduszy Unii Europejskiej z powodu rzekomych naruszeń praworządności i demokracji.
Szwecja, która dokonała zmian w konstytucji w celu uchwalenia surowszych przepisów antyterrorystycznych, wyraziła nadzieję, że będzie mogła przystąpić do NATO przed lipcowym szczytem Paktu w Wilnie.
dn/PAP
REKLAMA