ONZ za przedłużeniem śledztwa w sprawie zbrodni wojennych Rosji. Chiny głosowały przeciw
Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych przedłużyła we wtorek dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych dokonanych na Ukrainie przez Rosję po rozpoczęciu inwazji w lutym 2022 roku.
2023-04-04, 17:00
Za przedłużeniem mandatu organu śledczego badającego prawdopodobne zbrodnie wojenne dokonane przez Rosję Rada opowiedziała się przeważającą większością głosów. Za przyjęciem rezolucji głosowało 28 państw, 17 wstrzymało się od głosu, a dwa (Chiny i Erytrea) były przeciw.
52. sesja Rady
Głosowanie odbyło się ostatniego dnia 52. sesji Rady, która trwała od 27 lutego. Rada Praw Człowieka to organ pomocniczy Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Została powołana w 2006 roku.
Członkostwo w Radzie otwarte jest dla wszystkich państw - członków ONZ. Organ ten składa się z 47 członków wybieranych w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Podział mandatów jest oparty na kluczu geograficznym, według którego z poszczególnych regionów świata musi pochodzić określona liczba państw. Kadencja Rady trwa 3 lata, przy czym każdego roku odnawiana jest 1/3 jej składu. Siedzibą Rady jest Genewa, a jej aktualnym przewodniczącym jest Czech Vaclav Balek.
REKLAMA
Sytuacja na Ukrainie
Najbardziej zaciekłe walki z Rosjanami toczą się o Bachmut, Awdijiwkę i Marjinkę - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie przeprowadziły trzy naloty rakietowe i 21 bombardowań, 33 razy atakowały z systemów salw rakietowych.
Żołnierze Federacji Rosyjskiej koncentrują się głównie na ofensywie w okolicy Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. Ukraińcy odbili 69 rosyjskich ataków. Ukraińskie siły powietrzne minionej doby uderzyły w pięć punktów koncentracji personelu i sprzętu wojskowego Rosjan.
Ukraińskie wojsko podkreśla, że Moskwa nadal korzysta z przestrzeni powietrznej i terytorium Republiki Białoruś, w tym z jej infrastruktury wojskowej. Na białoruskich poligonach trwa szkolenie rosyjskich żołnierzy. Jednostki wojskowe Kremla stacjonują przy granicy z Ukrainą - w obwodach kurskim i biełgorodzkim.
- Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Zełenski: nigdy nie przebaczymy
- "Działania szturmowe bez wsparcia techniki". Przedstawiciel ukraińskiej armii o atakach Rosjan
- Dozbrajanie Ukrainy: ważne posiedzenie komisji NATO. "Może mieć realne znaczenie na froncie"
Rosjanie próbują przejąć pełną kontrolę nad Bachmutem i ciągle szturmują miasto. W ciągu doby jednostki sił ukraińskiej obrony odparły 32 ataki na tym odcinku frontu.
W kilku miejscowościach ukraińskiego rejonu kachowskiego w obwodzie chersońskim rosyjscy okupanci zabronili mieszkańcom opuszczania domów. Wszystkie miejsca publiczne - centra handlowe, sklepy, szpitale i inne - zostały zamknięte. Aby otrzymać emeryturę, mieszkańcy muszą tam stać w kolejce, jednak pieniędzy nie wystarcza na wszystkie wypłaty. Rosjanie żądają też łapówek za przekazywanie emerytom pełnych kwot świadczeń.
PAP/IAR/jb
REKLAMA
REKLAMA