Wizyta Zełenskiego komentowana na całym świecie. Media podkreślają polskie wsparcie dla Ukrainy [ANALIZA]

Media z całego świata komentują wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Nie brakuje komentarzy o bezprecedensowej pomocy Polski i Polaków dla Ukrainy i uchodźców wojennych uciekających przed rosyjską inwazją. Podkreślany jest też fakt, że to właśnie Polska jest miejscem pierwszej oficjalnej wizyty ukraińskiego prezydenta od początku wojny.

2023-04-06, 15:30

Wizyta Zełenskiego komentowana na całym świecie. Media podkreślają polskie wsparcie dla Ukrainy [ANALIZA]
Zagraniczne media szeroko komentują wizytę prezydenta Ukrainy w Polsce. Foto: PAP/Paweł Supernak
  • Ameryka Południowa

Jak ocenia kolumbijski dziennik "El Nuevo Siglo", Polska to ważny sojusznik Ukrainy od początku inwazji Rosji na Ukrainę. O spotkaniu prezydenta Ukrainy z prezydentem RP Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i dalszym wsparciu wojskowym Polski dla Ukrainy piszą też brazylijskie i argentyńskie media.

"Prezydent Ukrainy przyjechał do Warszawy wraz z pierwszą damą, to pierwsza podróż tego typy od początku konfliktu" - zauważa portal argentyńskiego dziennika "Clarin". Wizyta prezydenta Ukrainy ma być gestem podziękowania Kijowa dla sąsiedniego kraju za jego kluczowe wsparcie w obronie przed rosyjską agresją - dodaje.

Brazylijski portal "O Globo" zauważa, że "ukraiński przywódca udał się do Warszawy, aby podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie, jednemu z najbardziej lojalnych sojuszników Kijowa, za wsparcie w walce z rosyjską inwazją"

  • Belgia

"Dzięki Polakom ukraińscy uchodźcy mogą czuć się w sąsiednim kraju jak u siebie w domu. Według agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR Polska udzieliła ochrony około 1,6 mln uchodźców z Ukrainy" - napisał belgijski dziennik "Gazet van Antwerpen".

REKLAMA

Gazeta podkreśla, że Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Polakom za pomoc Ukrainie "na trudnej drodze do zwycięstwa".

Czytaj także:

Inny belgijski dziennik - "Het Laatste Nieuws" - zwraca uwagę na pomoc przekazywaną Ukrainie i podziękowania prezydenta Zełenskiego.

"Polska jest gotowa wysłać na Ukrainę wszystkie posiadane myśliwce MiG-29. Prezydent RP Andrzej Duda mówił, że w ostatnich miesiącach dostarczono już cztery myśliwce, a cztery są już w drodze. Obecnie przygotowywanych jest kolejnych sześć, ale w przyszłości Ukraina może mieć wszystkie 28 myśliwców" - podkreśla "Het Laatste Nieuws".

REKLAMA

  • Chiny

Chiński portal Pengpai Xinwen pisze, że "Polska jest pierwszym krajem, który przekazuje Ukrainie takie myśliwce od wybuchu konfliktu".

Pengpai Xinwen odnotowuje słowa prezydenta Dudy, że Polska przekazała już Ukrainie cztery myśliwce typu MiG-29, cztery kolejne są obecnie przekazywane, a dalszych sześć jest w przygotowaniu.

Portal zaznacza również, że prezydent Andrzej Duda uhonorował Zełenskiego najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego, za działalność na rzecz bezpieczeństwa i niezłomność w obronie praw człowieka.

Komunistyczne władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. Pisząc o wizycie, chiński portal zaznaczył, że była to pierwsza oficjalna wizytą Zełęnskiego od "wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego".

REKLAMA

  • Francja

Prezydent Zełenski przyjechał do Warszawy, aby przypieczętować "wieczną przyjaźń" między Ukrainą a Polską – napisał dziennik "Le Monde". Przypomniał o poparciu Polski dla członkostwa Ukrainy w NATO i UE i gwarancjach bezpieczeństwa dla tego kraju, o co zaapelował prezydent Duda.

Prezydent Andrzej Duda ostrzegł zachodnich aliantów przed ustępstwami wobec Rosji, zaś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwielokrotnił gesty wdzięczności wobec Polski i potwierdził determinację swojego kraju do integracji z UE i NATO – napisał "Le Monde".

- Polska i Ukraina świętują swoje porozumienie w Warszawie podczas pierwszej oficjalnej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie, swoim najgorętszym sojuszniku – pisze dziennik "Le Figaro".

  • Hiszpania

Hiszpański dziennik "El Pais" napisał, że Polska jest kluczowym państwem dla przetrwania Ukrainy zaatakowanej przez Rosję. Wydawana w Madrycie gazeta wskazała, że podróż Zełenskiego do stolicy Polski była nie tylko formą podziękowania za ogromną pomoc udzielaną przez Warszawę Kijowowi podczas wojny, ale też wizytą służącą pogłębieniu relacji dwustronnych.

REKLAMA

Gazeta zauważa w czwartek, że Warszawa przekazała Kijowowi rekordową liczbę 300 czołgów, a także wiele sztuk innego rodzaju uzbrojenia. "Polska jest też krajem, który gości u siebie największą liczbę osób, które uciekły z Ukrainy przed inwazją rosyjską – 1,3 mln osób; wyprzedzając pod tym względem Niemcy, gdzie jest 1,05 mln osób", napisał dziennik.

W podsumowaniu warszawskiej wizyty Zełenskiego "El Pais" odnotował, że prezydent Duda nie zawahał się poruszyć jednego "z niewielu dzielących oba kraje tematów", jakim jest stosunek Kijowa wobec przestępstw popełnianych przez ukraińskich nacjonalistów w dekadzie lat 30 i 40 XX w. na ziemiach zamieszkałych przez Polaków. "El Pais" pisząc o współpracy ukraińskich nacjonalistów z niemieckimi nazistami, podczas II wojny światowej odnotował, że ich ofiarą padły tysiące osób narodowości polskiej mieszkającej na zachodniej Ukrainie.

  • Mołdawia

"Odkąd przed rokiem Rosja rozpętała niczym niesprowokowaną wojnę przeciwko Ukrainie to właśnie Polska odegrała kluczową rolę w mobilizowaniu sojuszników i organizowaniu zachodniego wsparcia wojskowego oraz politycznego dla swojego sąsiada" - podaje mołdawska telewizja Jurnal TV.

Stacja podkreśla, że środowa wizyta w Warszawie była niczym "podziękowanie Zełenskiego dla jednego z najbliższych sojuszników Ukrainy".

REKLAMA

Kiszyniowska telewizja podsumowując wizytę przywódcy Ukrainy zaznacza, że choć nie była to pierwsza zagraniczna podróż Zełenskiego od czasu wybuchu wojny, to tylko w tę ukraiński prezydent zabrał swoją małżonkę Ołenę.

  • Niemcy

- Wizyta prezydenta Zełenskiego podkreśla znaczenie Polski jako niezastąpionego partnera dla Ukrainy - pisze portal dziennika "Welt". Polska od początku wojny wspiera Ukrainę, a Ukraińcy nie zapomnieli "o szybkiej reakcji Warszawy i niechęci Berlina do udzielania pomocy zbrojeniowej. Dlatego Zełenski i jego żona honorują teraz Warszawę, a nie Berlin" - zauważa portal.

Dziennik zwraca także uwagę na Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze, gdzie czołowi przedstawiciele biznesu obu krajów rozmawiają o polskich inwestycjach i odbudowie Ukrainy. Zełenski powiedział w Warszawie, że chciałby w tym "udziału polskiej gospodarki".

Niemiecki dziennik "Tagesschau" przypomina, że Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie w środę wieczorem na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Jak podkreśliła gazeta, jest to miejsce symboliczne, o czym podczas swojej przemowy przypomniał polski prezydent Andrzej Duda.

REKLAMA

Jak napisano, Warszawski Zamek Królewski to "symbol wielkości Polski, zniszczonej przez Niemców i odbudowanej z gruzów po wojnie. Pomnik będący miejscem »nie do pokonania«". Dodano, że właśnie w tym symbolicznym miejscu prezydent Zełenski mówił o walce o wolność "której nie można wygrać połowicznie".

"W Warszawie delegacja ukraińska podpisała kontrakty na zakup uzbrojenia (...). Dużo wiary, dużo optymizmu. Wieczorem podczas przemówień na Zamku Warszawskim stało się jasne, że wojna jest jeszcze do wygrania" – skomentował "Tagesschau".

  • Portugalia

Polska okazała się podczas rosyjskiej napaści na Ukrainę nie tylko dobrym sąsiadem, ale hojnym przyjacielem. Podała bowiem Kijowowi pomocną dłoń, dając wszystko to, co była w stanie ofiarować - ocenia portugalska telewizja SIC. Wymienia pomoc humanitarną, polityczną, jak i wojskową, oraz apele do opinii międzynarodowej o wsparcie militarne dla napadniętego przez Rosję kraju.

- Wszyscy zapewne pamiętamy tę niezwykle błyskawiczną pomoc udzieloną przez Polaków ukraińskim uchodźcom, kiedy po polskiej stronie granicy zaczęto stawiać prowizoryczne namioty służące ugoszczeniu uciekinierów wojennych - odnotowała telewizja.

REKLAMA

Czytaj także:

Portugalska stacja przypomniała też o pomocy logistycznej udzielanej przez Polskę, przez którą na Ukrainę docierają liczne transporty ze wsparciem różnego rodzaju. - Ukraina ma wobec Polski olbrzymi dług wdzięczności, nie tylko w kwestii pomocy humanitarnej - podsumowała lizbońska telewizja.

Na łamach jednego z dwóch najbardziej opiniotwórczych dzienników Portugalii "Publico" podkreślono, że z podróży tej można wyciągnąć m.in. wniosek, że to Polacy będą kluczowi w odbudowie ze zniszczeń wojennych Ukrainy.

REKLAMA

Stołeczna gazeta odbiera środową podróż prezydenta Ukrainy do Warszawy jako znak zaufania oraz podziękowania Polsce przez Zełenskiego za wspieranie swojego kraju podczas rosyjskiej inwazji. Odnotowuje także, że prezydent Andrzej Duda skorzystał z okazji, aby ogłosić przekazanie dla ukraińskiej armii przez Polskę 14 myśliwców MIG-29.

  • Turcja

"Prezydent Zełenski odwiedził Polskę - członka NATO i jednego z najważniejszych sojuszników Ukrainy" - napisał w czwartek dziennik Hurriyet. "Ukraiński prezydent otrzymał od prezydenta Polski Andrzeja Dudy najwyższe narodowe odznaczenie za rolę w pogłębianiu stosunków Polski i Ukrainy oraz obronę praw człowieka" - dodano.

Dziennik Cumhuriyet przywołał z kolei przemówienie prezydenta Dudy, w którym podkreślił on, że "Order Orła Białego jest najstarszym i posiadającym największą wagę odznaczeniem w Polsce".

  • USA

Telewizja CNN opisując wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, kładzie nacisk na słowa podziękowania pod adresem Polski za przyjęcie uchodźców z Ukrainy po inwazji rosyjskiej.

REKLAMA

W relacji z wizyty, umieszczonej wśród głównych wydarzeń dnia, CNN wybija wątki w przemówieniu dotyczące pomocy okazanej uchodźcom przez polskie miasta, możliwości pobytu obywateli Ukrainy w Polsce i nauki dzieci ukraińskich w polskich szkołach. CNN zaznacza, że Polska jest "jednym z najbliższych partnerów" Ukrainy. W osobnym komentarzu stacja zauważa, że Polska przyjęła największą spośród wszystkich krajów liczbę ludzi uciekających przed wojną.

Jak ocenia agencja Associated Press, oficjalna wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie jest gestem podziękowania ze strony Kijowa dla Polski za jej wsparcie, kluczowe dla obrony Ukrainy w czasie inwazji rosyjskiej.

"Wizyta rzuca też światło na rosnącą międzynarodową rolę Polski w nowym układzie bezpieczeństwa wyłaniającym się po inwazji rosyjskiej" - zaznacza AP.

  • Węgry

Polska jest niezawodnym dostawcą sprzętu wojskowego na Ukrainę. Kijów liczy, że Warszawa może odegrać kluczową rolę w nakłonieniu państw zachodnich do dostaw myśliwców - napisał w czwartek węgierski dziennik "Magyar Nemzet".

REKLAMA

Dziennik zwraca uwagę na wymiar wojskowy wizyty Zełenskiego, która "ma na celu wzmocnienie więzi między sąsiadującymi krajami". Głowa państwa ukraińskiego stwierdziła w Warszawie, że Polska odegrała główną rolę w nakłonieniu zachodnich sojuszników do wysłania czołgów na Ukrainę. Zełenski wierzy, iż Warszawa może odegrać taką samą rolę w "koalicji myśliwskiej" – zauważa dziennik.

"Polska dostarczyła ostatnio cztery myśliwce produkcji radzieckiej. W zeszłym miesiącu była pierwszym państwem członkowskim NATO, które zgodziło się dostarczyć Ukrainie samoloty bojowe. Słowacja poszła w jej ślady, wysyłając trzynaście samolotów MiG-29" – przypomina "Magyar Nemzet".

  • Wielka Brytania

Jak podkreśla brytyjska telewizja Sky News, wizyta ukraińskiego prezydenta była spotkaniem przyjaciół, pełnym gestów ciepła i solidarności, a ukraiński przywódca został przywitany jak bohater, zarówno przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, jak i przez ukraińskich uchodźców, którzy przyszli, aby móc go osobiście zobaczyć.

Sky News opisuje, że Zełenski po otrzymaniu od prezydenta Dudy najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego, wyrażał swoją wdzięczność za otrzymywaną od Polski pomoc i podkreśla, że "jest za co być wdzięcznym".

REKLAMA

"Na polskiej prowincji ukraińskie oddziały szkolą się w obsłudze czołgów Leopard 2. Polska walnie przyczyniła się do pozyskania broni i pomocy dla Ukrainy" - zaznacza Sky News, co jak powiedział prezydent Duda, jest jednak niewielką ceną za poświęcenia ze strony Ukraińców.

Dziennik "The Guardian" wskazuje, że celem podróży do Warszawy było przede wszystkim podziękowanie krajowi, który jest międzynarodowym liderem zwolenników Ukrainy, a także bezpiecznym schronieniem dla ukraińskich uchodźców i węzłem tranzytowym dla wysyłanej na Ukrainę pomocy humanitarnej i broni.

Brytyjski dziennik przypomina, że Polska przyjęła ponad milion ukraińskich uchodźców od czasu inwazji Rosji i odegrała kluczową rolę w przekonaniu innych zachodnich mocarstw do dostarczenia czołgów bojowych i innej broni na Ukrainę. Była również pierwszym krajem, który dostarczył Ukrainie odrzutowce myśliwskie.

  • Włochy

Słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oceniającego wizytę w Warszawie jako "spotkanie przyjaciół dla dobra naszych narodów , dla ich przyszłości" przywołuje włoski dziennik "La Stampa". Kładzie też nacisk na deklarację prezydenta Andrzeja Dudy, który ogłosił gotowość przekazania Ukrainie kolejnych samolotów MIG.

REKLAMA

Włoski dziennik zwrócił uwagę na słowa prezydenta Zełenskiego, który odnosząc się do kwestii dostaw uzbrojenia mówił o "polskim przywództwie w koalicji pancernej" i ogłosił, że polski sprzęt jest już na polu bitwy na Ukrainie.

Ponadto "La Stampa" poinformowała o podpisaniu memorandum z polskim rządem o współpracy przy odbudowie Ukrainy oraz porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej. Przytoczyła wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że Polska pierwsza ostrzegała przed Rosją i pierwsza wsparła Ukrainę.


Posłuchaj

Ukraińscy politycy i komentatorzy są zgodni co do wagi wizyty prezydenta Zełenskiego w Warszawie. Mówi się o wzmocnieniu sojuszu między krajami. Nad Dnieprem szczególnie ważne wydają się deklaracje o dostawach polskiego uzbrojenia - relacje Pawła Buszki (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

pg,pap,TT, iar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej