Kamala Harris: podziękowałam Mateuszowi Morawieckiemu za przywództwo ws. Ukrainy

Podziękowałam premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za przywództwo w sprawie Ukrainy, bezpieczeństwa energetycznego i klimatu - napisała we wtorek na Twitterze wiceprezydent USA Kamala Harris, komentując spotkanie z szefem polskiego rządu w Waszyngtonie. W Stanach Zjednoczonych polski premier rozmawia m.in. o kwestiach związanych z amerykańskimi inwestycjami w Polsce.

2023-04-12, 04:30

Kamala Harris: podziękowałam Mateuszowi Morawieckiemu za przywództwo ws. Ukrainy
Wiceprezydent USA Kamala Harris podkreśliła, że podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim "podziękowała za przywództwo ws. Ukrainy, bezpieczeństwa energetycznego i klimatu". Foto: twitter.com/VP

"Podziękowałam dziś polskiemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za przywództwo Polski w sprawie Ukrainy, bezpieczeństwa energetycznego i klimatu oraz potwierdziłam żelazne zobowiązanie Ameryki wobec NATO" - napisała Kamala Harris na Twitterze. "Demokratyczne wartości obu naszych narodów są podporą silnego i trwałe partnerstwa" - dodała.

Polski premier spotkał się z wiceprezydent USA

Spotkanie szefa polskiego rządu z wiceprezydent USA w budynku Eisenhowera w kompleksie Białego Domu trwało ponad godzinę. Jak powiedział po nim polskim dziennikarzom premier, tematami rozmowy były współpraca obronna i pomoc Ukrainie, inwestycje USA w Polsce, w tym budowa elektrowni jądrowej, a także polityka wobec Chin.

Jak podkreślił premier Morawiecki, Polska złożyła ofertę strategicznego, ścisłego sojuszu z Ameryką, który obejmuje współpracę w powstrzymywaniu Rosji, ale też dotyczącą "przyszłych zagrożeń", w tym związanych z szybkim rozwojem ChRL.

Komunikat Białego Domu

Po spotkaniu obojga przywódców w Waszyngtonie Biały Dom wydał komunikat, w którym stwierdzono, że "wiceprezydent Kamala Harris i premier Mateusz Morawiecki podkreślili potrzebę bliskiej koordynacji działań USA i Europy wobec wyzwań ze strony Chin".

REKLAMA

Według komunikatu Białego Domu amerykańska wiceprezydent potwierdziła przywiązanie USA do artykułu 5. NATO i podziękowała za przywództwo Polski we wspieraniu bezpieczeństwa Ukrainy oraz za znaczącą pomoc humanitarną. "Oboje przywódcy potępili brutalną agresję Rosji na Ukrainę i omówili determinację do dalszego nakładania kosztów na Rosję za łamanie międzynarodowych norm, a także na białoruski reżim za jego szkodliwe działania" - napisano w komunikacie.

Według Białego Domu Mateusz Morawiecki i Kamala Harris wyrazili wspólne przywiązanie do wartości demokratycznych. Wiceprezydent USA wyraziła uznanie dla Polski za to, że przyczyniła się do zmniejszania zależności Europy od rosyjskiej energii i pogratulowała Polsce wyboru amerykańskiego partnera do rozwoju programu cywilnej energetyki jądrowej. Biały Dom podkreślił, że współpraca ta wzmocni więzi dwustronne i bezpieczeństwo energetyczne Europy, pomoże rozwiązać kryzys klimatyczny i stworzy tysiące miejsc pracy w Polsce i USA.

Posłuchaj

Komunikat Białego Domu po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydent USA Kamali Harris. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 1:02
+
Dodaj do playlisty

Amerykańskie inwestycje w Polsce

Po rozmowach premier zapewniał, że dla USA Polska staje się coraz ważniejszym partnerem, prowadzącym "zdroworozsądkową politykę w Unii Europejskiej". - Dziś z Waszyngtonu mogę powiedzieć, że wiem, że będą kolejne inwestycje w Polsce - wysoko zaawansowane inwestycje, w najnowsze technologie, ale także inwestycje zbrojeniowe. To niezwykle ważna rzecz w dobie budowania i cementowania sojuszu polsko-amerykańskiego - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Amerykańskie inwestycje w polski system zbrojeniowy to główny temat drugiego dnia wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Szef rządu odwiedzi znajdujące się w Atlancie i w Anniston w stanie Alabama zakłady produkujące między innymi myśliwce F-35 i czołgi Abrams.

REKLAMA

Premier zadeklarował, że zależy mu na "przetransplantowaniu" inwestycji zbrojeniowych na rynek polski. Jak wyjaśniał, chodzi na przykład o zbudowanie zaplecza zajmującego się utrzymaniem sprzętu wojskowego.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej