Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. W najbliższych dniach propozycja Polski i krajów bałtyckich

W najbliższych dniach spodziewana jest wspólna propozycja Polski i krajów bałtyckich w sprawie 11 pakietu sankcji wobec Rosji - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia.

2023-04-12, 11:05

Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. W najbliższych dniach propozycja Polski i krajów bałtyckich
W najbliższych dniach propozycja Polski i krajów bałtyckich ws. 11 pakietu sankcji wobec Rosji. Będą dotyczyć m.in. energii jądrowej. Foto: Shutterstock

Jeden z pomysłów ta grupa krajów już przesłała Komisji Europejskiej i unijnym stolicom, o czym Beata Płomecka informowała jako pierwsza. Chodzi o sankcje w sektorze energetyki jądrowej, w tym wobec Rosatomu, który okupuje Zaporoską Elektrownię Jądrową.

- Kwestie sankcyjne wymagają odpowiedniego przygotowania i konsultacje trwają - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z dyplomatów z naszego regionu.

Drugi z rozmówców Beaty Płomeckiej, pytany co mogłoby się znaleźć w najnowszych propozycjach sankcji oprócz sektora jądrowego, zwrócił uwagę na długą listę wyłączeń zatwierdzanych przy okazji każdego pakietu restrykcji. Różnego rodzaju derogacje były ceną za jednomyślną zgodę na kolejne sankcje.

- Sektor stalowy jest jednym z przykładów i nadszedł czas, by się temu przyjrzeć - podkreślił.

REKLAMA

Bierność Szwecji

Ale ton pracom nad sankcjami musi nadać prezydencja, a Szwecja kierująca pracami Unii była ostatnio krytykowana. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała przed miesiącem, że na przykład Polska krytykuje Szwecję za bezczynność w sprawach sankcji wobec Białorusi, których projekt Komisja przedstawiła pod koniec stycznia.

Posłuchaj

W najbliższych dniach propozycja Polski i krajów bałtyckich ws 11 pakietu sankcji wobec Rosji (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Dziś (12.04) nie odbędzie się cotygodniowe spotkanie ambasadorów krajów członkowskich, bo Szwecja uznała, że nie ma takiej potrzeby. To może zadziwiać, bo jest wiele kwestii dotyczących wojny na Ukrainie do przedyskutowania i uzgodnienia przez unijne kraje.

- To zamiatanie problemów pod dywan i gra na czas - skomentował jeden z dyplomatów, z którym rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Czytaj także:

IAR,pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej