Zamrożone rosyjskie aktywa idą na sprzedaż. Rząd wystawia pierwszą firmę
Pierwsza spółka wpisana na listę sankcyjną zostanie wystawiona na sprzedaż. Polskie władze opracowały procedury, aby aktywa nie wróciły pod kontrolę rosyjską - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
2023-04-03, 07:34
Jak wskazuje gazeta, chodzi o firmę Novatek Green Energy, dostarczającą gaz do kilkunastu gmin w Polsce.
"To przedsiębiorstwo zależne w 100 proc. od rosyjskiego koncernu gazowego PAO Novatek. Od kwietnia ub.r., decyzją MSWiA, trafiło ono na listę sankcyjną" - przypomniana dziennik.
Długa i krótka lista oferentów
"DGP" zwraca uwagę, że następnie - na podstawie ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego - w spółce wprowadzono zarządcę przymusowego (w październiku ubiegłego roku). Teraz - jak wynika z informacji gazety - rząd szykuje kolejny krok - sprzedaż aktywów lub całą spółkę.
"Ogłoszenie o otwartym przetargu pojawi się dzisiaj" - stwierdza gazeta.
REKLAMA
Według dziennika, jako że sytuacja dotyczy podmiotu z listy sankcyjnej, rząd opracował odrębne procedury zbycia jej aktywów.
"Z pomocą firmy doradczej EY mamy przygotowane dwie procedury: transakcyjną i sankcyjną. Ma to nas zabezpieczyć przed scenariuszem, w którym aktywa zostają odkupione przez podmioty z Rosji" - tłumaczy źródło "Dziennika Gazety Prawnej".
Jak twierdzi dziennik, procedura transakcyjna będzie mieć klasyczny przebieg, uwzględniający tzw. długą i krótką listę oferentów czy badanie due diligence.
"Na etapie długiej listy oferenci będą prześwietlani m.in. pod kątem struktury własnościowej, powiązań geograficznych (będą analizowane kraje rejestracji i prowadzenia działalności gospodarczej) czy głównych trzech kontrahentów inwestora" - wskazuje.
REKLAMA
Źródło pochodzenia majątku
Gazeta dodaje, że nowa "procedura sankcyjna" znajdzie zastosowanie m.in. na etapie krótkiej listy oferentów.
"Skupimy się na źródle pochodzenia majątku. Będą badane pieniądze przeznaczone na tę transakcję, a więc pierwotne pochodzenie środków oraz w jakim okresie zostały pozyskane przez inwestora" - mówi źródło dziennika.
Według gazety cały proces zbycia aktywów ma się zakończyć w październiku. Polskie władze liczą, że opracowane mechanizmy uda się zastosować wobec innych firm z listy sankcyjnej.
"Jesteśmy obecnie w trakcie oceny kilku przypadków, jednak jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach" - mówi, cytowany przez gazetę, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
REKLAMA
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA