Macron idzie w zaparte. Paryż nie odcina się od kontrowersyjnego wywiadu po wizycie w Pekinie
- Prezydent Francji Emmanuel Macron nie będzie przepraszał za swoje słowa, że Europa nie powinna dać się "wciągnąć w kryzys" związany z Tajwanem - powiedział dziennikarzom anonimowy przedstawiciel Pałacu Elizejskiego. Chodzi o wypowiedź, jaka znalazła się w wywiadzie Macrona dla Politico i dziennika "Les Echos".
2023-04-12, 18:13
Macron udzielił wywiadu w samolocie w drodze powrotnej z Pekinu. Skrytykował w nim politykę USA wobec Chin, domagając się "strategicznej autonomii Europy" i ocenił, że nie powinna dać się "wciągnąć w kryzys" związany z Tajwanem, gdyż nie jest to jej sprawa.
Ponadto - według francuskiego prezydenta - Europa powinna stać się "trzecim biegunem" pomiędzy dwoma największymi mocarstwami, czyli USA i Chinami.
Tezy Macrona niczym nowym?
Macron powiedział w Pekinie chińskiemu przywódcy Xi Jin Pingowi, że chciałby, aby kwestia Tajwanu została rozwiązana pokojowo - zrelacjonował dziennikarzom przedstawiciel Pałacu Elizejskiego. Ocenił też, że wywiad Macrona nie zawierał niczego nowego, bowiem polityka Paryża wobec Tajpej i Pekinu nie uległa zmianie, ale redakcja Politico nadała "sensacyjny" tytuł rozmowie z prezydentem.
Dyplomata podkreślił, że Macron "chce europejskiej suwerenności", przy jednoczesnej umiejętności współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
REKLAMA
Resort z orientacją na USA
Francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire również odniósł się do udzielonego przez prezydenta wywiadu i oświadczył, że Francja i Europa chcą realizować politykę niezależną od USA i Chin, ale zamierzają "pozostać silnymi i wiarygodnymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych Ameryki".
Le Maire, który przebywa właśnie w Waszyngtonie, gdzie bierze udział w wiosennej sesji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zapewnił dziennikarzy, że Pałac Elizejski i Biały Dom skoordynowały swe stanowiska wobec Chin przed podróżą prezydenta Macrona do Pekinu.
Pałac autoryzuje rozmowę
Wywiad udzielony przez Macrona został autoryzowany przez Pałac Elizejski; "wycięto" z niego fragmenty m.in. dotyczące polityki wobec Tajwanu - podał Politico pod tekstem rozmowy z prezydentem Francji.
Posłuchaj
- "Macron zaaprobował politykę chińską wobec Tajwanu". Prof. Grosse o relacjach Paryż - Pekin
- "Czy wolność, równość i braterstwo wyszły z mody?". Przewodniczący parlamentu Tajwanu do Macrona
- "Jest niebezpieczna i nierozsądna". Radosław Fogiel komentuje wypowiedź Emmanuela Macrona
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA