Macron wzywa do "strategicznej autonomii Europy". Siemoniak: to nie jest moment na francuski separatyzm
- USA od 1945 r. gwarantują bezpieczeństwo w Europie i ta transatlantyckość jest absolutnie kluczem, zwłaszcza dla nas. Miejmy nadzieję, że Francja (…) dokona tu pewnej korekty i będzie jasne, że nie działa przeciwko Stanom Zjednoczonym, że ten antyamerykanizm jest już przeszłością i Francji będzie blisko do USA, a więzi w NATO będą się wzmacniały, a nie osłabiały - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Siemoniak (Platforma Obywatelska).
2023-04-12, 09:35
Prezydent Macron po trzydniowej wizycie w Chinach powiedział, że Europa nie jest zainteresowana eskalacją kryzysu wokół Tajwanu i powinna realizować własną strategię w stosunkach z wyspą, niezależną zarówno od USA, jak i Chin. W wywiadzie dla portalu "Politico" mówił, że Europa musi się oprzeć presji, by stać się "naśladowcą Ameryki" i domagał się "strategicznej autonomii Europy".
"To nie jest moment na separatyzm europejski czy francuski"
Tomasz Siemoniak odniósł się do wypowiedzi prezydenta Francji. - To nie jest moment na separatyzm europejski czy francuski, Francja dziesięć lat temu wróciła do struktur NATO, uzyskała tam mocne miejsce (…). W sytuacji wojny ten głos źle zabrzmiał - ocenił.
- Nic nas nie zwalnia z myślenia o polskim interesie i podobnie jak inni Europejczycy musimy założyć, że Stany Zjednoczone potrafią zmieniać swoją politykę. Pamiętamy prezydenta Trumpa, który jakiś czas temu nazywał NATO "staroświecką" organizacją - dodał gość audycji.
"Problemem słabość obronna Europy"
Jak podkreślał były minister obrony "problemem nie są dziś wypowiedzi Macrona, tylko słabość obronna Europy", co jego zdaniem okazało się w 2011 r. podczas operacji sił NATO w Libii, gdy Francja i Wielka Brytania nie były w stanie prowadzić działań. - Dobrze by było, żeby myślenie Francji, państwa silnego militarnie, szło w kierunku jak te możliwości zwiększać i wzmacniać NATO, a nie jak budować odrębną od USA ścieżkę. Ostatnia rzecz, jakiej nam potrzeba, to jakieś kłótnie wewnątrz NATO - zaznaczył Siemoniak.
REKLAMA
Posłuchaj
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział we wtorek w wywiadzie dla francuskiej telewizji, że europejscy przywódcy coraz bardziej sympatyzują z opinią prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by uzyskać "strategiczną autonomię" od Stanów Zjednoczonych.
Szef Rady Europejskiej zasugerował, że stanowisko francuskiego przywódcy nie jest odosobnione w UE i chociaż Macron mówił o "strategicznej autonomii" jako prezydent Francji, jego poglądy odzwierciedlają zmianę postawy wśród europejskich przywódców.
- "Jest niebezpieczna i nierozsądna". Radosław Fogiel komentuje wypowiedź Emmanuela Macrona
- "Potężne uderzenie w politykę unijną". Europoseł PiS o wizycie Macrona w Pekinie
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Tomasz Siemoniak
Data emisji: 12.04.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 7.36
PR24/ka
Polecane
REKLAMA