Rozdano Nagrody Prometejskie. Laureatami Micheil Saakaszwili, Jacek Sasin i Ben Wallace
Nagrodę Prometejską im. śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznano przebywającemu w więzieniu byłemu prezydentowi Gruzji Micheilowi Saakaszwilemu, a także wicepremierowi, ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi oraz ministrowi obrony Wielkiej Brytanii Benowi Wallace'owi.
2023-04-12, 23:45
Wyróżnienie w imieniu Micheila Saakaszwilego odebrali jego matka Giuli Alasania oraz jego przyjaciel Bernard Henry Levi. - Nazwisko Lech Kaczyński ma dla nas ogromną wartość, dlatego że mój syn i prezydent Kaczyński przyjaźnili się. Moja synowa miała bliską relację z Marią Kaczyńską. Angażowały się w wiele wspólnych projektów. Nadal na biurku w naszym domu są ich wspólne zdjęcia - powiedziała matka byłego prezydenta Gruzji.
"Gruziński naród zasługuje na wolność"
Europoseł Anna Fotyga wygłosiła laudację w języku angielskim, mówiąc, że galę ogląda w więzieniu laureat Nagrody Prometejskiej Micheil Saakaszwili - były prezydent Gruzji. - W imieniu kapituły chciałabym podziękować prezydentowi Saakaszwilemu za jego przyjaźń, za wierność ideałom. I chciałabym obiecać mu, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby zapewnić mu leczenie medyczne w Polsce lub w innym kraju. Będziemy nadal naciskać na gruziński rząd, by do tego doszło - dodała.
- Gruziński naród zasługuje na wolność, a także na to, żeby trzeci prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zachował życie i żył w godnych warunkach - podkreśliła.
REKLAMA
"Osobisty więzień Putina"
- Przybyłam na to wydarzenie w imieniu mojego syna. Teraz kiedy jestem tu na scenie, nie wiem, co się z nim dzieje, nie wiem, jak się czuje. Kiedy wyjeżdżałam, powiedział mi, że cały czas się przewraca. Dlatego że jego organizm jest zatruty. Poza tym zatruciem ma stwierdzonych 47 schorzeń. 17 lekarzy potwierdziło tę diagnozę. Lekarze ze Szwajcarii, Niemiec, różnych krajów przyjeżdżają, chcą go zbadać i większość wierzy, że jest on osobistym więźniem Putina. Słyszymy, że podejmowane są uchwały Rady Europy, Parlamentu Europejskiego, rządu w Polsce i na Ukrainie, ale niestety - to na nic się zdaje - mówiła matka byłego prezydenta Gruzji.
Posłuchaj
Przyjaciel Saakaszwilego Bernard Henry Levi opowiadał o dniu, w którym po raz pierwszy spotkał ówczesnego prezydenta Gruzji. - To dla mnie bardzo emocjonalny moment i bardzo cieszę się, że tak ciepło nas przyjęliście w imieniu prezydenta Saakaszwilego. Latem 2008 roku spotkałem go po raz pierwszy. Pierwszego dnia inwazji rosyjskiej. Pamiętam wesołego, energicznego giganta, pamiętam fantastycznego prezydenta, który stał na czele najbardziej niesamowitego rządu w Europie. Pamiętam Micheila Saakaszwilego i pamiętam, że z zimną krwią stawiał czoła tej inwazji. Był cierpliwy i reagował, gdy tylko widział, że ta inwazja jest ignorowana. A kiedy 50 km od Tbilisi stała armia rosyjska - był silny - mówił Levi.
- Matka Saakaszwiliego oddała hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej
- Zełenski oddał cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej. "Łączymy się w smutku z narodem polskim"
Nagroda dla Jacka Sasina
- Traktuję tę nagrodę jako naszą wspólną. Myślę, że możemy być dumni, że potrafiliśmy się zachować jak trzeba w tym trudnym momencie dla naszych przyjaciół z Ukrainy, ale i dla naszego całego regionu, dla Europy i całego świata - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, odbierając Nagrodę Prometejską im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
REKLAMA
- Chcemy docenić to, co Jacek Sasin zrobił dla naszego regionu, co zrobili podlegli mu ludzie, podległe spółki - mówił podczas laudacji Tomasz Sakiewicz. Jacek Sasin stwierdził, że "jest niezwykle przejęty i wzruszony".
Posłuchaj
- To nagroda im. prof. Lecha Kaczyńskiego, człowieka niezwykle mi bliskiego, z którym miałem zaszczyt współpracować, uczyć się polityki, tego, co jest ważne, co jest czymś, o co warto walczyć, a co jest tylko powierzchownością, PR-em, czymś, co niekoniecznie powinno być obiektem naszych zabiegów. To nagroda, która odnosi się do spraw, które dla Lecha Kaczyńskiego były szczególne ważne, definiowały jego politykę - do bezpieczeństwa Polski, ale też do bezpieczeństwa naszej części Europy, która jest jednością, ponieważ mamy wspólną historię, zagrożenia i wspólną przyszłość, jeśli tylko będziemy potrafili ją zbudować - mówił wicepremier.
Dodał, że według Lecha Kaczyńskiego Polska, leżąca w niebezpiecznym miejscu w Europy, "nie może być sama" i musi budować "wielki sojusz wolności dla narodów naszej części Europy", które "padły ofiarami prób zniewalania ze strony wielkich sąsiadów, czy to ze Wschodu, czy z Zachodu". Sasin wskazał, że Lech Kaczyński szukał relacji z państwami, które wyrwały się spod rosyjskiej dominacji.
Ben Wallace kolejnym laureatem
- Ben Wallace jest człowiekiem, którego można nazwać przyjacielem Polski, ale też można go nazwać przyjacielem narodów, dla których wolność jest najważniejsza i które walczą o wolność - mówił wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przedstawiając postać kolejnego laureata Nagrody Prometejskiej im. Lecha Kaczyńskiego - Roberta Ben Lobbana Wallace'a, ministra obrony Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak wykazywał szef MON podczas laudacji, Wallace "jest człowiekiem, który wpisuje się w to wszystko, co było przesłaniem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego". - Laureat doskonale zna historię Polski, Europy, jest człowiekiem zaangażowanym, odważnym, człowiekiem czynu, dla którego wolność jest najważniejsza - mówił szef MON.
Gratulacje prezydenta Polski
Gratulacje laureatom złożył prezydent Andrzej Duda. "Cieszę się, że dzisiejsza gala jest okazją, aby przypomnieć i podkreślić, jak ważne jest dalsze zacieśnianie więzów łączących państwa naszej części Europy" - podkreślił prezydent.
"Dzieje naszej części świata nie pozwalają nam zapomnieć o dwóch na pozór oczywistych, lecz przecież fundamentalnych prawdach. O tym, że tylko realna siła dalej podmiotowość, ale też o tym, że źródłem siły jest jedność. Solidarność w obliczu wspólnych zagrożeń to kwestia zarówno elementarnych odruchów moralnych, jak i dobrze pojętego pragmatyzmu. Znakomicie rozumiał to patron wręczanego dziś lauru, prezydent Lech Kaczyński. Czerpał ze skarbnicy wielowiekowych doświadczeń, w tym bliskiej Józefowi Piłsudskiemu i Jerzemu Giedroyciowi idei prometejskiej. Dzięki temu realistycznie, bez najmniejszych złudzeń i niezwykle trafnie, przewidział kolejne działania imperium moskiewskiego" - napisał w liście do uczestników Gali.
"Konieczne stało się przywrócenie wymiaru solidarności"
REKLAMA
Premier Mateusz Morawiecki w słowie skierowanym do uczestników gali Nagrody Prometejskiej im. Lecha Kaczyńskiego odniósł się m.in. do rosyjskiego imperializmu. "Jestem głęboko przekonany, że aby tej imperialnej hydrze dać odpór, konieczne stało się przywrócenie w stosunku międzynarodowym wymiaru, o którym bardzo wielu już chciało wcześniej tylko zapomnieć. Wymiaru solidarności" - napisał.
List do uczestników uroczystości skierował także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. "Dziś mija 413 dzień heroicznej obrony Ukrainy przed pełnoskalową rosyjską agresją. Ten zbrodniczy najazd stał się symbolem wojny barbarzyńskiej i ludobójczej, a bohaterski opór stawiany przez naszych braci dobitnie pokazuje współczesnemu światu, jak wielką siłą może być patriotyzm, pragnienie wolności i niezależności, wola życia u siebie, kultywowania własnej tradycji i kultury oraz gotowość do ponoszenia najwyższych ofiar" - rozpoczął swój list prezes PiS.
Jarosław Kaczyński podkreślił, że myśli kierować należy zwłaszcza ku wschodnim rubieżom Ukrainy. Przypomniał, że zeszłoroczna Nagroda Prometejska przyznana została obrońcom Ukrainy. "Pragniemy, by pozostawała ona w mocy" - dodał.
Nagroda Prometejska im. Lecha Kaczyńskiego
Nagroda Prometejska im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest od pięciu lat przez Kapitułę Nagrody w składzie: Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości, brat śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Anna Fotyga - eurodeputowana, przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, była minister spraw zagranicznych, Maciej Łopiński - były minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, profesor Ryszard Legutko - eurodeputowany, Katarzyna Gójska - redaktor naczelna miesięcznika "Niezależna Gazeta Polska - Nowe Państwo", Tomasz Sakiewicz - redaktor naczelny "Gazety Polskiej", "Gazety Polskiej Codziennie", Telewizji Republika oraz Grzegorz Wierzchołowski - redaktor naczelny portalu niezalezna.pl.
REKLAMA
IAR/jb
REKLAMA