Unijny Trybunał Sprawiedliwości obniżył o połowę karę pieniężną nałożoną na Polskę
TSUE zmniejszył dzienną karę nałożoną na Polskę z miliona na pół miliona euro. Decyzję podjął wiceprezes Trybunału, uzasadniając to częściowymi zmianami w sądownictwie. Polska wnioskowała do TSUE o wstrzymanie naliczania kary ze względu na zmiany w sądownictwie i m.in. uchwalenie ustawy o SN. Wiceprezes zmniejszył kwotę o połowę uznając, że część zmian została wprowadzona, ale nie wszystkie. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
2023-04-21, 12:40
Kara w wysokości miliona euro została nałożona jesienią 2021 roku za niewykonanie wyroku nakazującego zawieszenie stosowania przepisów dotyczących systemu dyscyplinarnego sędziów. Polska wnioskowała o wstrzymanie naliczania kary ze względu na zmiany w sądownictwie i uchwalenie ustawy o Sądzie Najwyższym.
Taki wniosek wysłał także do Komisji pod koniec ubiegłego roku minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk, który wskazywał na likwidację Izby Dyscyplinarnej zakwestionowanej przez unijny Trybunał.
TSUE obniżył karę nałożoną na Polskę
Wiceprezes TSUE uznał część wprowadzonych zmian, ale jednocześnie stwierdził, że nie wszystkie tak zwane środki tymczasowe zostały zrealizowane i zmniejszył o połowę naliczaną, dzienną karę. Ta kara przestanie być naliczana 5 czerwca, bo wtedy zapadnie wyrok w sprawie, którą przeciwko Polsce wytoczyła Komisja Europejska.
- KE wznowiła naliczanie kar nałożonych na Polskę. Poseł PiS: usztywnia stanowisko na czas wyborów
- Austriacki publicysta: w UE są kraje członkowskie pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii
Posłuchaj
ng/IAR
REKLAMA