"Mogą być pogrążone w ciemności". Francuscy związkowcy grożą blackoutami podczas imprez kulturalnych i sportowych
We Francji związkowcy grożą wyłączeniami prądu podczas światowych imprez kulturalnych i sportowych. Chcą tym sposobem protestować przeciwko reformie podwyższającej wiek emerytalny. Ustawa została już podpisana przez prezydenta, ale centrale domagają się wycofania nowego prawa. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
2023-04-23, 01:30
Festiwal filmowy w Cannes, teatralny festiwal w Awinionie, turniej tenisowy Roland-Garros i wyścig Grand Prix Formuły Jeden w Monaco: to zbliżające się imprezy, którym grozi wyłączenie prądu. "Mogą być pogrążone w ciemności" - ostrzega w komunikacie lewicowy związek CGT - jedna z najważniejszych central w kraju.
Związkowcy zapowiadają "sto dni akcji i gniewu" przeciwko reformie emerytalnej. To aluzja do niedawnego orędzia prezydenta Emmanuela Macrona, który powiedział, że daje sobie sto dni, na uspokojenie sytuacji w kraju.
Protesty we Francji
Protesty przeciwko reformie emerytalnej trwają już od czterech miesięcy. Masowe demonstracje nie przyniosły do tej pory efektów, więc teraz związkowcy chce rozpocząć tak zwaną "strajkową partyzantkę" i uderzyć w wydarzenia śledzone przez media na całym świecie. Władze twierdzą jednak, że nie cofną nowego prawa, i że wejdzie ono w życie jesienią.
Posłuchaj
REKLAMA
- Protesty we Francji. Szef MSW: od połowy marca rannych zostało ponad tysiąc policjantów, żandarmów i strażaków
- Sondaże polityczne w Francje z protestami w tle. "Wcześniejsze wybory byłyby samobójstwem dla rządzących"
ng/IAR
REKLAMA