more_horiz
Wiadomości

"Mogą być pogrążone w ciemności". Francuscy związkowcy grożą blackoutami podczas imprez kulturalnych i sportowych

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 01:30
We Francji związkowcy grożą wyłączeniami prądu podczas światowych imprez kulturalnych i sportowych. Chcą tym sposobem protestować przeciwko reformie podwyższającej wiek emerytalny. Ustawa została już podpisana przez prezydenta, ale centrale domagają się wycofania nowego prawa. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
Francuscy związkowcy grożą wyłączeniami prądu podczas imprez kulturalnych i sportowych
Francuscy związkowcy grożą wyłączeniami prądu podczas imprez kulturalnych i sportowychFoto: Hadrian/Shutterstock

Festiwal filmowy w Cannes, teatralny festiwal w Awinionie, turniej tenisowy Roland-Garros i wyścig Grand Prix Formuły Jeden w Monaco: to zbliżające się imprezy, którym grozi wyłączenie prądu. "Mogą być pogrążone w ciemności" - ostrzega w komunikacie lewicowy związek CGT - jedna z najważniejszych central w kraju.

Związkowcy zapowiadają "sto dni akcji i gniewu" przeciwko reformie emerytalnej. To aluzja do niedawnego orędzia prezydenta Emmanuela Macrona, który powiedział, że daje sobie sto dni, na uspokojenie sytuacji w kraju.

Protesty we Francji

Protesty przeciwko reformie emerytalnej trwają już od czterech miesięcy. Masowe demonstracje nie przyniosły do tej pory efektów, więc teraz związkowcy chce rozpocząć tak zwaną "strajkową partyzantkę" i uderzyć w wydarzenia śledzone przez media na całym świecie. Władze twierdzą jednak, że nie cofną nowego prawa, i że wejdzie ono w życie jesienią.


Posłuchaj
00:49 12319471_1.mp3 Francuscy związkowcy grożą wyłączeniami prądu podczas imprez kulturalnych i sportowych - relacja Stefana Foltzera (IAR)

 

Czytaj także:

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także