UE wyśle cywilną misję do Mołdawii. Eksperci przygotują kraj na wypadek m.in. zagrożeń hybrydowych
Jest zgoda w Unii Europejskiej na wysłanie cywilnej misji do Mołdawii. Kropkę nad "I" postawili ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich zatwierdzając wcześniejsze ustalenia ambasadorów.
2023-04-24, 12:53
O przysłanie misji apelowały na początku roku prozachodnie władze w Kiszyniowie. Wtedy także pojawiały się doniesienia, że Rosja planuje pucz w Mołdawii. Misja ma się rozpocząć w przyszłym miesiącu, kilka tygodni przed szczytem w stolicy Mołdawii Europejskiej Wspólnoty Politycznej z udziałem przywódców 27-mki i liderów kilkunastu państw partnerskich.
Grupa kilkudziesięciu ekspertów będzie pomagać Mołdawii w dziedzinie bezpieczeństwa. Chodzi o przygotowanie do walki z zagrożeniami hybrydowymi, cyberatakami i dezinformacją oraz manipulacją, a także wzmocnienie odporności Mołdawii.
Parlament Europejski wspiera Mołdawię
Mołdawia pozostaje narażona na rosyjskie naciski i szantaż energetyczny, wstrząsy gospodarcze spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę, a także wspierane przez Moskwę próby destabilizacji proeuropejskiego rządu w Kiszyniowie. PE z zadowoleniem przyjmuje przywództwo prezydent Mołdawii Mai Sandu i władz tego kraju w rozwiązywaniu tych poważnych problemów.
Europosłowie potwierdzili również swoje poparcie dla przyszłego członkostwa Mołdawii w UE, po złożeniu przez ten kraj wniosku w 2022 roku, uznając jednocześnie postępy Kiszyniowa w zakresie reform i poziomu dostosowania do unijnego zbioru przepisów. W rezolucji wezwano do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych do końca 2023 roku, jeżeli Mołdawia spełni dziewięć określonych przez Komisję Europejską kroków niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji.
REKLAMA
- "Jest szczególnie ważna w czasie wojny na Ukrainie". Mołdawski analityk o wizycie premiera Morawieckiego
- Rosja miała zacząć od lotniska w Kiszyniowie? Władze Mołdawii podały
- Premier Morawiecki w Mołdawii: łączy nas wspólny front walki o bezpieczną i stabilną Europę
IAR/m
REKLAMA