Kiedy KE wprowadzi 11. pakiet sankcji wobec Rosji? Szef MSZ wskazał możliwy termin
Nie wcześniej niż w przyszłym miesiącu można liczyć na porozumienie w Unii ws. 11. pakietu sankcji wobec Rosji - tak uważa minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. W piątek Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje z unijnymi krajami i poinformowała, co zamierza wpisać do projektu 11. pakietu restrykcji. Wstępne reakcje krajów członkowskich zapowiadają trudne rozmowy - powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej unijni dyplomaci.
2023-04-24, 20:13
- Siłą rzeczy wszystko jest jeszcze w fazie dyskusji - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. - Sądzę, że rzecz będzie zamknięta nie wcześniej niż w głębokim maju - dodał szef MSZ.
Po piątkowych konsultacjach, jak informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia, Komisja Europejska, naciskana przez Polskę, zdecydowała się zaproponować zakaz importu ropy północnym odcinkiem rurociągu Przyjaźń. Ale - jak usłyszała Beata Płomecka - nie zgadzają się na to Niemcy, które same zapowiadały w ubiegłym roku, że przestaną pobierać surowiec północnym odcinkiem, i pytały, kiedy zrobi to Polska.
Co z 11 pakietem sankcji wobec Rosji?
Przypomnijmy - Unia już w ubiegłym roku nałożyła restrykcje na ropę, ale tylko sprowadzaną drogą morską, wyjątkiem są rurociągi, bo chciały tego Węgry, Czechy i Słowacja korzystające z południowego odcinka rurociągu Przyjaźń.
Polska domagała się sankcji na północny odcinek, by nie narazić się na odszkodowania za zerwany kontrakt. Sprzeciw Niemiec utrudni przyjęcie 11 pakietu sankcji. Z kolei z powodu utrzymanego sprzeciwu Francji, Węgier i Bułgarii Komisja nie zaproponuje w jedenastym pakiecie restrykcji na sektor jądrowy. Wciąż utrzymujące się różnice zdań spowodowały, że nie będzie w nim także na przykład rosyjskich diamentów.
REKLAMA
- Wspólne zamówienia i zakup amunicji UE dla Ukrainy. Borrell: w najbliższych dniach możliwe jest porozumienie
- UE wyśle cywilną misję do Mołdawii. Eksperci przygotują kraj na wypadek m.in. zagrożeń hybrydowych
ng/IAR/Beata Płomecka
REKLAMA